Spam yorumlara ceza! Emsal niteliğinde karar!

New York Eyaleti, şirketleri Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) net tarafsızlığın yürürlükten kaldırmasını destekleyen düzmece yorumlarla doldurmakla suçluyor.

Spam yorumlara ceza! Emsal niteliğinde karar!

Başsavcı James, FCC'nin 2017 işlemlerini çarpıtmak amacıyla milyonlarca sahte yorum sağladığı için öncü üretici firmalar Ifficient, LCX ve Lead ID’ye  toplam 615.000 dolar ceza verdi.

İddiaya göre geniş bant endüstrisi, üçlüden reklamlar ve eşantiyonlar yoluyla tarafsızlık karşıtı mesajlar yaymasını istedi ancak bunun yerine gerçek kimlikleri izinsiz olarak kullanarak sahte yorumlar ürettiler. James, LCX ve Lead ID'nin 1,5 milyon kişi için doğrudan sahte yanıtlar ürettiğini, Ifficient'in ise diğer potansiyel müşteri oluşturuculardan 840.000 yanlış yorum toplayan bir arabulucu olarak hizmet ettiği iddia ediliyor. “Sahte taban” kampanyasına dahil olan şirketlerin birçoğu daha önce de düzenleyicileri ve politikacıları etkilemek için başka girişimlerde bulunmuştu.

Spam yorumlara ceza! Emsal niteliğinde karar!

LCX ve müdürler, New York'a 400.000 dolar ve San Diego Bölge Savcılığına 100.000 dolar ödeyecek. Lead ID 10.000 dolar, Ifficiient ise New York’a 63.750 dolar ve Colorado'ya 21.250 dolar ödeyecek.

Para cezaları, net tarafsızlığın kaldırılmasıyla ilgili 22 milyon yorumdan 18 milyondan fazlasının sahte olduğunu tespit eden 2021 Başsavcı raporunun ardından geldi. O sırada bazı sorun belirtileri olsa da, o zamanki Başkan Ajit Pai yönetimindeki FCC, spam'i araştırmak ve ele almak için mücadele etti. Pai, uzun süredir net tarafsızlığın açık sözlü bir savunucusu olmuştu ve temel konularda genellikle telekomünikasyon tarafını tutuyordu.