Spotify, 2021'de nelerin en çok dinlendiğini duyurdu!

Eğer 2020 dünyanın altüst olduğu bir yılsa 2021 de dünyada her şeyin tepetaklak olduğunu görmeye alıştığımız bir yıl oldu. Spotify 2021 için sonuçları açıkladı.

Spotify, 2021'de nelerin en çok dinlendiğini duyurdu!

Spotify bugün 2021’de de Yılın Özeti kampanyasını başlatıyor ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini kullanıcılarla buluşturuyor. Aynı zamanda Spotify, dünya genelinde 381 milyondan fazla kullanıcının her birinin 2021 yılına eşlik eden ve böylece geride bıraktığımız yılın en çok dinlenen sanatçıları, albümleri, şarkıları ve podcast'lerini ortaya koyan listelerini de açıklıyor.

Peki dünya bu yıl kimleri, neleri dinledi? İşte sonuçlar:

Dünya listesinde ilk defa bir K-pop grubu zirvenin ilk beşi içinde yer aldı. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı, 9.1 milyardan fazla dinlenmeyle Latin trap ve reggaeton müzik türünün son yıllarda öne çıkan ismi Porto Riko’lu sanatçı Bad Bunny oldu. Bad Bunny’nin bu haberi ilk duyduğunda verdiği tepkiyi BURADAN görebilirsiniz. Bad Bunny’den sonra dünya zirvesini sırasıyla Taylor Swift ve BTS takip etti. Böylece bu senenin dünya genelinde en çok dinlenen sanatçıları listesinde ilk defa bir K-pop grubu zirveye adını yazdırdı. Spotify’da 2021 yılında en çok dinlenen şarkılar listesinde 1.1 milyardan fazla dinlenmeyle zirvenin sahibi, Olivia Rodrigo’nun drivers license adlı şarkısı oldu. Zirvenin ilk üç sırasında yer alan diğer şarkılar ise sırasıyla; Lil Nas X’ten MONTERO (Call Me Your Name) ve The Kid LAROI ile Justin Bieber’in birlikte seslendirdikleri STAY oldu. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen albümlerde ise iki kadın sanatçı öne çıktı. Olivia Rodrigo’nun SOUR, Dua Lipa’nın Future Nostalgia albümleri listenin ilk iki sırasına yerleşirken, bu iki kadını Justin Bieber’ın justice albümü takip etti. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen podcast yayınlarında zirve değişmedi. The Joe Rogan Experience, listenin birinci sırasında yer alırken, Call Her Daddy ve Crime Junkie de listenin iki ve üçüncü sırasına yerleşti.

İşte Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenenler: Rap, pop, rock ve indie

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı bu sene de değişmedi ve Ezhel 2021 yılında dördüncü kez üst üste Türkiye genelinde Spotify’da en çok dinlenen sanatçı oldu. Ezhel’i yine bir rap sanatçısı olan UZI ve hemen ardından ise yıllardır ilk beşteki yerini koruyan Sezen Aksu takip etti. Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar listesinde Sefo’dan Bilmem mi?, Madrigal’den Seni Dert Etmeler, UZI’den Krvn, Ezhel’den Bul Beni ve pop müziğin son yıllarda yükselen ismi Edis’ten Martılar adlı şarkılar yer aldı.

Türkiye’de 2021 yılının en çok dinlenen albümlerinde rap müziğin ağırlığı hissedildi. UZI’den Kan ve BEGE’den BEGEFENDİ albümleri zirvenin ilk iki sırasında yer aldı. Zirvenin üçüncü sırasına ise rock gurubu Duman’ın Belki Alışman Lazım adlı albümü yerleşerek, 2000’ler nostaljisini listelere taşıdı. Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında daha çok kişisel gelişim teması ön plana çıktı. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi gibi yayınlar, listenin bir ve ikinci sırasına yerleşirken, zirvenin üçüncü sırasında ise Sesli Kitap Dünyası yer aldı.

Bugünden itibaren uygun kullanıcılar, kişiselleştirilmiş 2021 Özet deneyimlerine iOS ya da Android cihazlarında bulunan Spotify mobil uygulaması üzerinden erişim sağlayabilecek.

2021 yılının kişiselleştirilmiş deneyimi, dinleyicilerin görmeye alışık oldukları özelliklerin yanı sıra, audio tutkunlarının birbirleri ve içerik oluşturucular ile bağ kurmalarını sağlayacak yeni sürpriz özellikler de sunuyor:

Yılın Şarkıları 2021: Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen şarkıları kapsıyor. Tamamen veriye dayalı olan Yılın Şarkıları 2021 çalma listesi hem lokal hem global şarkılardan oluşuyor.
Yılın Sanatçıları 2021: Türkiye’de 2021 yılında en çok dinlenen sanatçıları kapsıyor. Tamamen veriye dayalı olan Yılın Sanatçıları 2021 çalma listesi de şarkılarda olduğu gibi hem lokal hem global sanatçılardan oluşuyor.
Türkçe Pop 2021: 2021 yılı boyunca Türkçe Pop çalma listesinde en sevilen şarkıları kapsıyor. Türkçe Pop çalma listesi verilerine dayanarak editörler tarafından hazırlanan Türkçe Pop 2021 çalma listesi, yılın favori Türkçe şarkılarından oluşuyor.