Suçlulara ilginç önlem! Yüz tanımalı saat devri başlıyor

Yakında İngiltere hükümeti suçlardan hüküm giymiş göçmenleri izlemek için yüz tanımalı akıllı saatler kullanmaya başlayabilir.

Suçlulara ilginç önlem! Yüz tanımalı saat devri başlıyor

The Guardian'a göre, suçluların yüzlerini günde beş defaya kadar taramaları gerekecek. Tedbirler bu sonbaharda hemen yürürlüğe girebilir.

The Guardian tarafından elde edilen belgelere göre, koşullara tabi olanların gün boyunca fotoğraflarını çekmeleri ve konumlarını günün her saatinde takip etmeleri gerekecek. Fotoğraflar, İçişleri Bakanlığı'nın dosyalarında bulunanlarla karşılaştırılacak. Hükümetin sistemleri kişinin kimliğini doğrulayamazsa, manuel kontrol gerekli olacak. Fotoğraflar – göçmenlerin isimleri, uyrukları ve doğum tarihleriyle birlikte – İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı planları kapsamında altı yıla kadar saklanacak.

Kurallar sadece suçtan hüküm giymiş yabancı uyruklular için geçerli olacak. Birleşik Krallık hükümetinin sığınmacılar gibi diğerlerini bu şekilde izlemeyeceği bildiriliyor.

Suçlulara ilginç önlem! Yüz tanımalı saat devri başlıyor

Mayıs ayında hükümet, İçişleri Bakanlığı'nın Uydu İzleme Hizmeti kapsamında “belirli grupları” izlemek için “takılı olmayan cihazları” güvence altına almak için Buddi Limited adlı bir şirkete 6 milyon sterlinlik bir sözleşme imzaladı. Sözleşmede, "Takılı olmayan bir cihaz çözümü, takılı etiketlerden daha uzun süreler boyunca belirli grupları izlemenin daha orantılı bir yolunu sağlayacaktır" diyor. "Bu cihazlar, bir bireye takılmaya alternatif olarak periyodik biyometrik doğrulamayı kullanacak." Buddi'nin tedarik edeceği akıllı saatlerin sayısı ve her birinin maliyeti yeniden düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı, hüküm giymiş göçmenleri izlemek için yüz tanıma işlevli akıllı saatler kullanacağını açıkça söylemedi. Bir sözcü The Guardian'a İçişleri Bakanlığı'nın yakında ayak bileği etiketleriyle birlikte çalışacak "taşınabilir biyometrik olarak erişilen bir cihaz" uygulayacağını söyledi.