Güncel

Sularla kaplı yeni bir gezegen keşfedildi!

NASA'nın keşif uydusu TESS, 59,5 ışık yılı uzaklıkta bir gezegen keşfetti. Bu gezegenin büyük bir bölümü su ile kaplı.

Sularla kaplı yeni bir gezegen keşfedildi!

NASA'nın keşif uydusu TESS, 59,5 ışık yılı uzaklıkta bir gezegen keşfetti. Bu keşfi önemli kılan şey ise bulunan gezegenin büyük bir bölümünün su ile kaplı olması. Dünya'dan 2,14 kat daha büyük olan gezegenin adı ise “Pi Mensae c” olarak belirlendi.

Süper-Dünya kategorisine sokulan gezegenin büyük çoğunluğu su ile kaplı ve Dünya ile oldukça benzer özellikler barındırıyor. Pi Mansea c’nin kütlesi Dünya’nın 4,82 katı olduğu belirtiliyor. 

Araştırmada yer alan gökbilimci Chelsea Huang, gezegenin ortasında bir kaya çekirdek ve çevresinde hidrojen ile helyumdan oluşan bir atmosfer olduğunu varsayıyor.

Sularla kaplı yeni bir gezegen keşfedildi!

Huang, yörüngesindeki yıldızın yakınlığına bağlı radyasyon sebebiyle, gezegendeki suyun sürekli buharlaşma halinde olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. 

Pi Mensae c, Pi Mensae yörüngesinde ilk keşfedilen gezegen değil. Gökbilimciler daha önce yörüngede Jüpiter’den 10 kat daha büyük kütleye sahip, gaz devi bir “Süper-Jüpiter”e rastlamışlardı. Falcon 9 roketiyle gönderilen TESS uydusunun yörüngelerde daha “Dünya benzeri” gezegenler bulması bekleniyor.

Bilim dünyası her geçen gün büyümeye ve yeni keşifler ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Yorumlar
önemsiz
lan daha biz kendi dünyamızı adam akıllı keşvedemedik adamlar gezegen arıor ben böle insanlıgın .....................................................
Cevapla
7 Kuleli
İstedihjnuz kadar araştırın bu dünyadan başka bir gezende yaşayamaz siniz,,, dubyabub rezervlerini boşuna tüketmeyin,,, buknsa da ne yaşamak imkansız nede oraya yolculuk,,, Allahs boyun eyin,,,
Cevapla
antigravity74100
Büyük lokma ye, büyük konuşma 1000 yıl önce bu günkü dünyayı hayal dahi edemezdin. Ömrün olursa gelecekte daha ne gibi bir dünya göreceğini bilebilir misin. Çok bilenler çok yanılır. Ben şu anda tüm dünyanın inanmayacağı bir gerçeği kanıtlama peşindeyim. Ömrümüz varsa yakın tarihlerde görürüz. O zaman nasıl konuşursun bilmiyorum.
misafir
uzay çalışmalarının ne işe yaradığını şimdie kadar insanlığa ne gibi faydalı ürünlerin üretilmesine neden olduğunu bilmeden cahilce yazmışsın. kimsenin amacı orada canlı bulmak değil. kullandığın mr, tomografi, uydu antei, cep telefonu daha binlerce ürün uzay çalışmaları sırasında gelişmiştir..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.