Taraftarlar için "akıllı atkı" üretilecek! Ortaklık kuruldu

İngiltere'nin önemli futbol kulüplerinden Manchester City sıra dışı bir girişime imza atıyor.

Taraftarlar için "akıllı atkı" üretilecek! Ortaklık kuruldu

Spor dünyası, çoğunlukla sporcular için olsa da, giyilebilir teknolojiyi genellikle içtenlikle kucaklıyor. İngiliz futbol kulübü Manchester City, taraftarlarının biyometrik bilgilerini de takip etmeyi hedefliyor. Kulüp, "Dünyanın güzel oyununun kalbindeki duyguyu daha iyi anlamak" için bir biyosensöre sahip, bağlantılı bir atkı üretmek için Cisco ile ortaklık kurdu.

Her şey kontrol altında olacak

Connected Scarf (Bağlantılı Atkı), temel olarak bir EmotiBit sensörüne sahip. Manchester City'nin ürün sitesine göre ayrıca, bir PPG sensörü, ivmeölçer, sıcaklık sensörü ve bir elektrodermal aktivite (EDA) sensörüne de sahip. Bunların tamamının bir fitness takipçisinde bulacağınız tipik sensörler olduğunu söyleyebiliriz ve EDA sensörü, Fitbit Sense'e yapılan eklemelerden biriydi. Bu sensör, stres seviyenizi belirlemek için cildinizdeki terdeki çok küçük değişiklikleri ölçerek çalışıyor ve bu da duygusal durumunuzu takip etmenize yardımcı olabiliyor. Manchester City, temel olarak, taraftarlarının hareketleri, kalp atış hızı ve bir maça verdiği duygusal tepki hakkında nicel veriler elde etmeyi umuyor.

Bir futbol kulübünün, taraftarların nasıl hissettiğini söylemek için gerçekten giyilebilir bir cihaza ihtiyacı olup olmadığı ayrı bir soru olabilir. Sadece kaçırılan bir penaltı vuruşu sırasında taraftarların yüzlerini buruşturduklarını gösteren görüntülere veya Manchester City teknik direktörü Pep Guardiola'nın yanlış bir değişiklik yaptığında gösterilen duygusal umutsuzluğa bakarak bu hislerin oldukça açık olduğu düşünülebilir. Tabii ki sosyal medya üzerinde yapılan yorumlar da bu hislerin işareti olabilir.

Atkı, şu anda sınırlı bir pilot programın parçası ve seçilen taraftarlar atkıyı takabiliyor.