Güncel

Tarih yazılamadı: SpaceX insanlı özel uçuşu ertelendi!

Space X tarafından bu gece gerçekleştirilmesi planlanan ve özel bir şirket tarafından ilk kez düzenlenecek insanlı uzay uçuşu hava koşulları nedeniyle ertelendi.

Tarih yazılamadı: SpaceX insanlı özel uçuşu ertelendi!

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, ilk insanlı uçuşu bu gece Türkiye saati ile 23:00'da gerçekleştirmeyi planlıyordu. Falcon 9 roketinin taşıyacağı Crew Dragon uzay aracı tarafından yapılacak uçuş, ilk insanlı özel uçuş olarak tarihe geçecekti. Ancak ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden yapılacak uçuş hava muhalefeti nedeniyle ertelendi. 2 astronot taşıyan uzay mekiğinin bu uçuşu Cumartesi günü tekrar yapılmaya çalışılacak.

Tarih yazılamadı: SpaceX insanlı özel uçuşu ertelendi!

Uzun yıllardır üzerinde çalışan bir konu olan insanlı uçuşlar bugüne kadar sadece devletler tarafından yapılıyordu. ABD ve Rusya öncülüğünde yapılan bu tarz uçuşlar ilk kez özel bir şirket tarafından gerçekleştirilecek.

Maliyetlerin düşmesi ve uzay uçuşlarının sıradan bir hale gelmesini sağlayacak bu adım uzun yıllardır merakla bekleniyordu. Tüm dünyanın nefesini tuttuğu bu gece gerçekleştirilecek bu uçuş, bu beklentilerin son bulmasına neden olacaktı. Ancak hava muhalefeti beklentilerin biraz daha ertelenmesine neden oldu.

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan SpaceX şirketi bir sonraki denemenin Cumartesi günü yapılacağını duyurdu.

SpaceX daha önce defalarca kez Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo uçuşları gerçekleştirdi. Bu gece yapılması planlanan yolculuk ise tarihte bir ilk olacaktı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.