Güncel

Tarihin en uzun soluklu patent davası ne zaman son bulacak!

Amerika'da devam eden davada nihai karar yaz döneminde verilecek süreç Beyaz Saray'a kadar taşınacak.

Tarihin en uzun soluklu patent davası ne zaman son bulacak!

Samsung ve Apple arasında süre gelen davada şu aşamaya kadar nihai kararlar alınmış ve bazı yaptırımlar uygulanmıştı. Yargıç Lucy Koh’un yürüttüğü davada geride bıraktığımız yaz döneminde Samsung aleyhine 1.05 milyar dolarlık tazminat cezası verilmişti. Devamında aralık ayına kadar ertelenen süreç içerisinde ikili mahkeme heyetine yeni taleplerde bulunmuştu.

Davada son olarak önemli bir karara imza atılmıştı. Apple, patentlerin kasıtlı olarak ihlal edildiğini savunmuş ve bu anlamda ödenecek tazminat miktarının 3 katına çıkarılmasını mahkeme heyetine iletmişti. Bu değerlendirme sonuçlandı ve mahkeme patentlerin kasıtlı olarak ihlal edilmediğine karar vermişti.
1360179064_1346061756applesamsungruling610x426-540x300.jpg

Dava oldukça uzun soluklu oldu. Uluslararası Ticaret Komisyonu Yargıcı Thomas B. Pender davada nihai kararın 1 Ağustos’ta verileceğini bildirdi. Peki dava sonucunda ne olacak? Apple, ihlal edilen patentleri karşılığında Samsung ürünlerinin Amerika’da satış yasağı konmasını istiyor. Başka bir deyişle ithalat yasağı getirmek istiyor. Karar bu yönde gelişirse potansiyel yasak için Beyaz Sarayı’nda onayı gerekiyor ki bu süreç 60 gün sürmekte. Ancak burada bir hatırlatma yapalım; Beyaz Saray ithalat yasağı getiren davaları genellikle veto ediyor.

Veto kararı sonrasında ise Samsung için belirlenen tazminat miktarını ödemesi yeterli olacaktır. Samsung’un talep ettiği bazı ihlaller için ise nihai karar 7 Mart’ta verilecek.

Yorumlar
Misafir
Applein dava paralari bitince son bulacak:))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.