Güncel

Teknogirişimcilere 550 bin TL destek verilecek!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada, "Teknogirişimcilere 550 bin TL hibe desteği vereceğiz" dedi.

Teknogirişimcilere 550 bin TL destek verilecek!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı konuşmada, fikirden pazara kadar teknogirişimcilerin projelerini destekleyeceklerini söyledi ve, "Bu kapsamda prototipini geliştirdiği fikrini, ürüne dönüştürmek isteyen teknogirişimcilere, TÜBİTAK üzerinden 550 bin TL hibe desteği vereceğiz" dedi.

1339693315_nihat-ergun.jpg

Bakan Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından düzenlenen "10. Teknoloji Ödülleri" töreninin açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın içinden geçtiği sürecin ilginç gelişmelere sahne olduğunu, bu çerçevede duraklayan, yıkılan ve yükselen ülkelerin olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin ise yükselen ülkeler arasında yer aldığını, teknoloji açısından da yükseliş trendinde olduğunu söyleyen Ergün, "Teknolojide bazı konulara geç kaldığımızı düşünebiliriz, hayıflanabiliriz de ama biz, teknoloji tabanı, geçmişi olmayan bir millet, bir ülke değiliz. Bir teknoloji geçmişimiz var. Onun için gelecek odaklı yaşıyoruz tabi ki ama geçmişi ve bugüne yok sayarak değil" dedi

Ergün, Türkiye'de girişimciliğin desteklenmesi konusunda ise bakanlık olarak, "Teknogirişim Sermayesi Desteği" programı başlattıklarını ve bu programın dört aşamalı olduğunu söyledi. İlk iki aşamada girişimcilerin "ticarileşebilir" olarak gördükleri projeleri için şirket kurduklarında 100 bin TL hibe desteği verdiklerini dile getiren Ergün, üçüncü aşamayı ise TÜBİTAK ile başlattıklarını açıkladı ve şöyle devam etti: "Özelikle yüksek öğrenim görmüş gençler, doktora, yüksek lisans öğrencileri ve genç akademisyenler, fikir safhasından pazara kadar desteklenmesi gerekiyor. Pazarda da destek mekanizmaları ayrıca yürüyecek. Bu Teknogirişim Sermayesi Desteği'nde birinci aşama fikrin seçilmesi, ikinci aşama şirketin kurulması ve başlangıç sermayesi verilmesi, ön prototiplerin ortaya çıkması. Üçüncü aşamada teknogirişicilere, prototip oluşturma ve bunu ticarileştirme safhasına getiriyoruz. Orada da 550 bin TL destek. 500 bin artı genel giderler 550 bin TL ve bu da hibe şeklinde bir destek. Teknogirişimin birinci, ikinci safhasını bakanlık üzerinden yürütüyoruz. Bu safhayı TÜBİTAK üzerinden yürüteceğiz. Bu firmalar, 500 bin TL'lik desteğe de TÜBİTAK üzerinden ulaşmış olacaklar. Hemen onun programını başlatıyoruz." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.