Güncel

Tesla çip krizinden kötü etkilendi! Üretim aksıyor

Küresel anlamda yaşanan çip krizi Tesla'yı da etkiledi. Üretimler aksamaya başladı. İşte detaylar.

Tesla çip krizinden kötü etkilendi! Üretim aksıyor

Tesla, 4 gündür üretim yapamıyor. Şirket, Şanghay fabrikasında 4 gün üretim yapamadı. Tesla üreticileri olayın sebebinin küresel anlamda yaşanan çip krizi olduğunu söylüyor. Küresel çip sıkıntısı nedeniyle etkilenen şirketler arasına ne yazık ki Tesla da katılmış oldu. 

Bloomberg'den gelen rapora göre, Tesla yöneticileri şirketin 4 gün çalışmadığını belirtti. Elon Musk, çarşamba günü Twitter'dan yaptığı bir paylaşımda bir aksamadan daha söz etti. Tesla Roadsoter görünüşe göre çip sıkıntısı yüzünden yaşanan aksamalar sebebiyle ancak 2023'te gelecek. Şirket bir sürü planı olmasına rağmen hiçbirinin yakın zamanda gelemeyeceğini duyurdu.

Tesla küresel çip krizinden etkilenen şirketler arasında yerini aldı

Çip krizi sebebiyle yaşanan aksaklıklarda Tesla Y modelinde teslimat sıkıntıları yaşandı. Sorunu çözmeye çalışan yetkililer ne olursa olsun üretime devam ettiklerini duyurdu. Şirket önümüzdeki dönemde de benzer bir sorunla karşı karşıya gelebileceğinin altını çizdi.

Daha önce Toyota gibi dünyanın önde gelen bazı şirketleri de hem firma hem de çip krizi gibi sebeplerle üretimde problemler yaşamıştı. Görünüşe göre bu çip krizi kolayca çözüleceğe de benzemiyor. Analistler problemlerin çözülmesinin bit kaç yıl alacağını tahmin ediyor. Sektörün önde gelen isimleri, en iyimser durumda bile 2023 yılına kadar sorun yaşanmasının muhtemel olduğunu ifade ediyorlar. Yaşanan çip krizi sebebiyle başka hangi markalar ne şekilde etkilenecek göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.