Tesla otonom sürüşü test ettiği videolar ile tepki topladı

Tesla uzun süredir emek harcadığı otonom sürüş teknolojisini denemek için bir video paylaştı. Ancak video YouTube tarafından kaldırıldı.

Tesla otonom sürüşü test ettiği videolar ile tepki topladı

YouTube, Tesla'nın elektrikli otomobilin Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) özelliklerini sergilediği bir videosunu kaldırdı. Tesla uzun süredir emek harcadığı kendi kendine sürüş deneyimini denemek için yola bir çocuk koydu. Ancak şirket tepki çeken bu video ile gündeme oturdu.

Tesla otonom sürüşü test ettiği videolar ile tepki topladı

Şirketin amacı kendi kendine sürüş deneyimine sahip aracın yolda bir çocuk olduğunda durup durmayacağını test etmekti. Bu sebeple yola gerçek anlamda bir çocuk konuldu.

"Tesla Full Self Driving Beta gerçekten çocukları eziyor mu?" başlıklı video kısa sürede tepki topladı. Video orijinal olarak Whole Mars Catalog'un YouTube kanalında yayınlandı ve Tesla'nın sahibi ve yatırımcısı Tad Park'ı içeriyordu. Video sırasında Park, Tesla Model 3'ü yolda duran çocuklarından birine doğru sürüyor ve ardından diğer çocuğu karşıdan karşıya geçerken tekrar deneme yapıyor. Araç her iki seferde de çocuklara ulaşmadan duruyor. Ancak YouTube bu videodan memnun kalmadı. Destek sayfasında belirtildiği gibi, YouTube'un "tehlikeli gösteriler, cesaretler veya şakalar" dahil "küçüklerin duygusal ve fiziksel sağlığını tehlikeye atan" içeriklere karşı belirli kuralları mevcut. YouTube sözcüsü Ivy Choi, The Verge'e videonun zararlı ve tehlikeli içeriğe yönelik politikalarını ihlal ettiğini ve platformun "küçüklerin tehlikeli faaliyetlere katıldığını gösteren veya küçükleri tehlikeli faaliyetlere teşvik eden içeriğe izin vermediğini" söyledi.