Güncel

Tesla'nın otopilotundan bir kaza daha!

Tesla'nın geliştirdiği otopilot özelliği bir başka kazaya daha sebebiyet verdi.

Tesla'nın otopilotundan bir kaza daha!

Kısa bir süre önce Tesla Model S'i otopilot modunda kullanan bir sürücünün kazasına ve hayatını kaybettiğine dair üzücü bir haberi sizlerle paylaşmıştık.Şimdi de bir başka kaza bildirildi.Fakat neyseki sürücü hayatta.

Bu seferki kazanın sebebi neydi?

Öncelikle bu seferki aracın Model X olduğunu belirtelim.
Amerika Birleşik Devletleri'nden bir sürücü Pensilvanya'da gece yarısı vakitlerinde hız sınırını aşmadan ve otopilot modunda yolda ilerlerken araç aniden yoldan çıkmış.Yol kenarı boyunca tabelalara çarpan araç neyseki bir kütük yığınına çarparak durabilmeyi başarmış.Sürücü ise herhangi bir problem olmaksızın araçtan çıkabilmiş.

Kim suçlu?

Sürücünün olay ile ilgili anlattığı bilgilere göre araç otopilot modundayken elleri direksiyonun üzerinde değilmiş.Halbuki Tesla özellikle bir önceki ölümlü kazadan sonra sürücülere araçları otopilot modundayken ellerinin direksiyonda olması gerektiğiyle ilgili üstüne basa basa bir uyarı yapmıştı.Tesla ise bu kazayı da onaylamış durumda.

GÜNCELLEME: Tesla'nın CEO'su Elon Musk yaklaşık bir saat önce konuyla ilgili bir tweet attı:

Onboard vehicle logs show Autopilot was turned off in Pennsylvania crash. Moreover, crash would not have occurred if it was on.

— Elon Musk (@elonmusk) 14 Temmuz 2016

Tweetin Türkçe'si ise şöyle:
"Aracın yerleşik kayıt tutucularına göre Pesilvanya'daki kazada otopilot modu kapalıymış.Ek olarak eğer açık olsaydı bu kaza meydana gelmezdi."


Otopilot modu sizce kullanıma ne kadar hazır?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.