Güncel

TikTok'a büyük darbe! Denetleme başlatıldı

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok algoritması yüzünden denetim altında. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

TikTok'a büyük darbe! Denetleme başlatıldı

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından olan TikTok şimdi denetleme altında. Oracle, TikTok'un algoritmalarını ve içerik denetleme modellerini mikroskop altına aldı. TikTok, ABD kullanıcıları hakkında sahip olduğu tüm verileri ülke merkezli Oracle bulut depolama alanına taşıma sürecinde. Oracle'ın denetiminin, TikTok'un ABD kullanıcılarından gelen tüm yeni trafiği eski sistemleri aracılığıyla yönlendirmeye başlamasından sonra geçen hafta başladığı söyleniyor.

TikTok'a büyük darbe! Denetleme başlatıldı

TikTok'a büyük darbe! Denetleme başlatıldı - Resim : 1

Bir şirket sözcüsü Axios'a, incelemelerin TikTok'un algoritmalarının, içerikleri nasıl yönettiğini incelediklerini söyledi. Şirket algoritma üzerindeki çalışmalarının "sonuçların beklentilere uygun olması ve algoritmanın herhangi bir şekilde manipüle edilmediğinden emin olmak için çalıştıklarını" belirtti.

Oracle'dan bu bağlamda manipülasyonun ne anlama geldiğini açıklamaları istendiğinde şirket bazı ifadeler kullandı. Denetleme tarafında Oracle, TikTok'un hem otomasyon hem de insan içeriği gözden geçirenlerle ilgili uygulamalarını düzenli olarak inceleyecek.

2020'de Trump yönetimi, TikTok'u bir ABD şirketine satmaya zorlamaya çalıştı. Eski Başkan Donald Trump, Oracle ve Walmart'ın işin Amerikan tarafını yönettiğini görecek bir anlaşmaya geçici onay verdi, ancak bu gerçekleşmedi. O sırada TikTok daha şeffaf olmayı taahhüt etti ve düzenleyicileri ve yasa koyucuları ABD kullanıcı verilerinin güvenli olduğuna ikna etmeye çalışıyor. 

Haziran ayında BuzzFeed News, Çin merkezli ByteDance mühendislerinin TikTok'un Amerikalı kullanıcıları hakkında halka açık olmayan verilere defalarca eriştiğini bildirdi. Chew, bu çalışanların bu tür bilgilere yalnızca "ABD merkezli güvenlik ekibimiz tarafından denetlenen güçlü siber güvenlik kontrolleri ve yetkilendirme onay protokolleri" ile erişebileceklerini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.