Güncel

Tokyo Olimpiyatları resmi olarak başladı!

Bir çok iptal kampanyasına rağmen Tokyo Olimpiyatları dün saat 14.00'te resmi bir törenle başladı.


Dünya'nın en büyük spor etkinliklerinden olan Olimpiyat Oyunları geçen yıl koronavirüs sebebiyle ertelenmişti. Merakla beklenen oyunlar dün Türkiye saatiyle 14.00'te resmi olarak başladı.

Tokyo'daki Meiji-Jingu Park'ta bulunan Olimpiyat Stadı'nda başlayan gösteriyle Olimpiyat meşalesi yandı.  Açılışa Japonya İmparatoru da katıldı. Koronavirüs önlemleri kapsamında gösteriler ilk kez seyircisiz gerçekleştirilecek. Alınan önlemlere rağmen bazı sporcuların testleri pozitif çıktı. Olimpiyatlar kapsamında ülkeye giriş yapan insanlardaki pozitif vaka sayısı ise 100'ü geçti.

Tokyo Olimpiyat Oyunları resmi olarak başladı

Koronavirüs sebebiyle Olimpiyatların iptal edilmesine yönelik kampanyalar başlatılsa da oyunlar resmi olarak başladı. Tören sırasında yapılan saygı duruşunda dışarıdan "Olimpiyatları iptal edin" sesleri geldiği bildirildi. Yayınlanan bir rapora göre Japon halkının yüzde 80'i Olimpiyatların iptal edilmesini istiyordu.

Açılış töreninde Türkiye'de yer aldı. Türk bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka taşıdı. Ayrıca bu yıl bir başka yenilik daha yapıldı. Olimpiyat tarihinde ilk kez kadın ve erkek sporcular bayrakları birlikte taşıdı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, "Olimpiyatların sporun birleştirici gücü olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullandı.

8 Temmuz'da son bulacak Olimpiyat oyunlarında 200'ü aşkın ülkeden yaklaşık olarak 11 bin sporcu katılacak. Normalde dört yılda bir gerçekleştirilen Olimpiyatlar geçen yıl iptal olması sebebiyle beş yıl aradan sonra izleyicilerle buluştu.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.