Güncel

Türk mucidin akıllı seccadesi hayrete düşürdü! 'El Seccade'

Bu seccade ile kıbleyi bulmak çok kolay, işte kıbleye yönelince tepki veren o seccade!


Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Soner Özenç, muhteşem bir buluşa imza attı. Türk mucid, yaptığı yeni projesiyle görenleri hayrete düşürüyor.

Akıllı seccade olarak karşımıza çıkan bu seccadenin en büyük özelliği, insan halinden anlaması. Yani kıbleyi bulmakta zorluk çeken, kıblenin hangi tarafta olduğuna dair en ufak fikri olmayanlar için muhteşem bir çözüm sunuyor. Kıble doğrultusunda konulunca üzerindeki ışıkları yakarak, ibadet etmek isteyen insanlara yardımcı oluyor.

1342612579_sajjadah.jpg
Özenç, "elektrikle aydınlanan fosfor baskı teknolojisi" kullanarak tasarladığı ve kolayca katlanabilen "El Seccade"ye sahip olmak için çok sayıda kişinin kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi.

1342614526_128032.jpg

Geleneksel ile moderni birleştiren tasarımlar üzerine çalışırken, "El Seccade" fikrinin aklına geldiğini söyleyen Özenç, "Namaz kılarken Mekke'ye yönünüzü çevirmeniz gerekiyor, bunun için kimi zaman pusula kullanılıyor. Bunu düşünürken, ışıklı seccade fikri aklıma geldi. Seccadenin içine bir dijital pusula koysak ve bunu yere koyduğunuzda, ışıklandırmanın derecesi artsa ve azalsa diye düşündüm" ifadelerini kullandı.

1342612597_sajjadah3.jpg

Fişe takılarak ya da şarjlı pille kullanılabilen seccadenin ortasındaki cami figürü için İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii'nden esinlendiğini söyleyen Özenç, seccade üzerinde cennet ve cehennemi simgeleyen figürlerin de bulunduğunu kaydetti.Özenç, "ışıklı seccadeye" ilişkin pazar araştırması yaparken bir sonuca varamadığını, çünkü ürünün ne tekstil ne de elektronik ürün olduğunu söyledi. Soner Özenç, "İyi bir seccade almak istiyorsanız, bu seccade piyasada bulabileceğinizin en iyisi. O nedenle bu ürün, seccade piyasasının Rolls Royce'u. Fonksiyonel, aynı zamanda sanat eseri olarak görülebilecek bir ürün" diye konuştu.


video

Soner Özenç, en son New York'taki Modern Sanat Müzesi'nin (MOMA) kalıcı koleksiyonu için satın aldığı "El Seccade"nin namaz kılınmadığı zaman, duvara asılabilecek bir aydınlatma ürünü ya da sanat eseri de olabileceğini dile getirdi.
Özenç, "Londra'da en iyi şekilde ülkemi temsil etmeye çalışıyorum. Türkiye'den destek anlamında bu proje için çok ümidimiz var. Hem finansal, hem manevi anlamda. Umarım vatandaşlarımızdan bu konuda destek gelir" diye konuştu.
Yorumlar
Misafir
kücük buluslar, önemli noktalar....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.