Güncel

Türk Telekom'a Fiber tadında soruşturma!

Türk Telekom deniz ve karasal fiber hattını kötüye mi kullanıyor?


Türkiye'nin en büyük fiber ağ sahibi olan Türk Telekom hakkında geçtiğimiz saatlerde yepyeni bir şikayet başvurusu yapıldı. Başvuruya göre Türk Telekom deniz ve karasal fiber alt yapısını kötüye kullanıyor denildi. Türk Telekom'dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, gelen başvuru ve detayları aşağıdaki şekilde. 

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin deniz altı ve karasal fiber optik kablolardaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu, İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Konu hakkında yürütülen ön araştırma sonucunda verilen ilgili Kurul kararına ilişkin, şikayetçi tarafından yargı yoluna başvurulduğu, Danıştay 13. Dairesi tarafından da hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verildiği hatırlatılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

1386840557_turktelekomfiberhaberdesin880x3401.jpg

"Temyiz aşamasında ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun bozma kararında iddiaların daha detaylı incelenmesi için soruşturma açılması gerektiği, bu sebeple dava konusu Kurul kararında ve açılan davayı reddeden temyize konu Daire kararında hukuka uygunluk bulunmadığı ifade edildi. Bunun üzerine dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 28 Kasım 2013 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 41. maddesi uyarınca Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi."

4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri, 6. maddesinin ise hakim durumun kötüye kullanılmasını yasakladığı hatırlatılan duyuruda, "Soruşturma, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin, deniz altı ve karasal fiber optik kablolardaki hakim durumunu, şikayetçinin kiralık devre tarifelerine ilişkin bilgi talebini karşılamamak ve ayrımcılık yapmak suretiyle kötüye kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla başlatıldı" denildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.