Güncel

Turkcell davasında büyük gelişme

İngiliz tahkim mahkemesi Privy Council, Turkcell'in hisselerini geri alabileceğini açıkladı.

Turkcell davasında büyük gelişme

Turkcell ve Altimo arasında 6 yıldır 'hisse sahipliği' konusunda bir dava bulunuyordu. Bu dava en sonunda bir bir sonuca yaklaştı ve kısmen çözüldü. İngiliz tahkim mahkemesi Privy Council, Turkcell'in hisselerini geri alabileceğini açıkladı.

Rus Altimo'nun hisselerinin yüzde 13.81'i Turkcell'in elinde bulunuyor. Altimo ve Çukurova grubunun arasında gerçekleşen davalarda sonuçlanmaya başladı. İngiliz tahkim mahkemesi Privy Council'de görülen davada, Çukurova'nın Altimo'dan aldığı krediyi ödeyerek hisselerini geri alabileceğine karar verildi.

1359576110_img0953.jpg

Bu karar karşısında hem Altimo hem de Çukurova tarafları açıklama yaparak kararı zafer olarak tanımladılar. Fakat kimse davanın galibini halen anlayamadı.

Dava ile ilgili açıklama yapan Çukurova Holding, davayı kendilerinin kazandığını iddia etti. Aşağıda grubun yaptığı açıklamayı okuyabilirsiniz:

Londra'daki Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Turkcell'de ortak hakimiyet hakkı veren hisselerin mülkiyetine dair Çukurova Grubu ile Rus Alfa Grubu arasında yaklaşık 6 yıldır devam eden davada nihai kararını Çukurova lehine verdi.

Çukurova, 2005 yılında Alfa'nın verdiği bir kredi karşılığında, Turkcell'de dolaylı sahiplik sağlayan hisselerini Alfa'ya rehin vermişti. Alfa 2007 yılında açtığı davada Çukurova'nın kredi sözleşmesi çerçevesinde temerrüde düştüğünü ve bunun sonucunda sözkonusu hisselere el koyduğunu iddia etmişti.

Britanya Virjin Adaları ilk derece mahkemesi 2010 yılı Mayıs ayında, herhangi bir temerrüt halinin sözkonusu olmadığına, dolayısıyla Alfa'nın el koyma iddialarının geçersiz olduğuna karar vermişti. Doğu Karayipler Temyiz Mahkemesi 2011 yılında bu kararı bozmuştu.

Davayı nihai temyiz mercii olarak 2012 yılının Ekim ayında dört gün süren bir duruşma ile gören Privy Council (İngiltere'deki en yüksek temyiz mahkemesi) Çukurova lehine karar verdi.

Privy Council, 30 Ocak 2013 tarihli kararında, Alfa'nın öne sürdüğü teknik temerrüt iddialarından bir tanesinin gerçekleştiğini; ancak bu temerrüdün bilinçli olmadığını ve Alfa'ya herhangi bir zarar vermediğini belirtti ve Çukurova'nın krediyi geri ödeyerek hisseleri geri alma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Mahkeme hisseler üzerindeki rehnin çözülmesinin nihai şartlarını henüz belirlemedi.

Privy Council, ayrıca kararında, Alfa'nın 2005 yılındaki kredi işlemine sözkonusu Turkcell hisselerini ele geçirme amacıyla girdiğini ve Çukurova'nın krediyi geri ödemesini engellemek için bilinçli olarak adımlar attığını da teyit etti.

Diğer yandan açıklama yapan Altimo, 'alınan kararın Çukurova'nın Turkcell'deki hisselere el koyduğunu onaylamıştır dedi. Aşağıda tam açıklamayı okuyablirsiniz.

Bugün verdiği karar ile, Privy Council Mahkemesi Cukurova'nin Altimo ile yapmış olduğu kredi sözleşmesini ihlal etmiş olduğunu ve Altimo'nun Turkcell hisselerini haciz yoluna gitmesinin hukuka uygun olduğunu hükme bağlayarak, Altimo'nun Çukurova'nın Turkcell'deki hisselerine el koymasını onaylamıştır.

Privy Council Mahkemesi'nin kararına göre, "Çukurova'nın, Altimo'nun ileri sürdüklerinin yanlış olduğunu gösterme çabalarına rağmen, Altimo'nun iddialarını haksız çıkaracak herhangi bir delil bulunamamıştır."

Mahkeme ayrıca Çukurova'nın Altimo'nun kötü niyetli olarak hareket ettiği iddialarını da reddetmiştir. Bu meselede söz konusu olan teminatın özel bir durum teşkil etmesini de göz önünde bulundurduğunda, Privy Council Mahkemesi Çukurova'ya, "hisselere el konulması durumunun kaldırılması" olanağını tanımaya karar vermiştir. Bu olanağın uygulanmasının hangi şartlarda olabileceği hakkındaki detaylara Privy Council Mahkemesi yakın bir gelecekte karar verecektir.

Altimo'nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, "Altimo'nun, Çukurova'nın Altimo ile taraf olduğu kredi sözleşmelerine ilişkin olarak defatle temerrüde düştüğüne dair değerlendirmesini teyid eden Privy Mahkemesi kararı bizi tatmin etmiştir. Turkcell'e uzun süredir zarar veren bu ihtilafın nihai olarak çözülmesini ivedilikle bekliyoruz." demiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.