Güncel

Turkcell Global Bilgi Anadolu'ya yatırıma devam ediyor

Turkcell Global Bilgi tarafından Diyarbakır'da kurulan çağrı merkezi bu yıl onuncu yaşını kutluyor. Merkezin 10. yaşını Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur'a sorduk.

Turkcell Global Bilgi Anadolu'ya yatırıma devam ediyor

Diyarbakır'da 10 yıl önce bir çağrı merkezi açan Turkcell Global Bilgi, bu merkezdeki istihdam sayısını yıl sonuna kadar 1500'e yükseltmeyi hedefliyor. Firmanın Diyarbakır'daki çağrı merkezinde şu anda binin üzerinde kiiye istihdam imkanı sağlanıyor. Turkcell Global Bilgi istihdam ettiği çalışan sayısı ile Diyarbakır’ın en büyük işvereni.

Kurulduğu günden bu yana 450 milyon TL’lik katkıyı Diyarbakır ekonomisine kazandıran Turkcell, kendi Ar-Ge departmanlarında geliştirilen yapay zeka teknolojileriyle müşterilerine hizmet ediyor. Hem internetten hem de BiP’ten müşterilerine yanıt veren Diyarbakır çağrı merkezinde çalışanların yüzde 65’i kadın.

3 dil desteği veriliyor

Diyarbakır'da Türkçe dışında Kürtçe ve Arapça dil desteği ile hizmet verilirken, Turkcell Global Bilgi diğer illerdeki merkezleriyle ile beraber 7 farklı dilde destek sunuyor. Merkezde şu an yaklaşık 1200 kişi çalışıyor ve bu rakam yıl sonuna kadar 1500'e çıkacak. 

Diyarbakır dijital uygulamaları çok sevdi

BiP, fizy, Dergilik, TV+ ve Yaani gibi dijital uygulamaların en çok kullanan illerden biri Diyarbakır oldu. Nisan ayında Diyarbakırlılar sadece BiP’den 80 milyonun üzerinde mesaj gönderdiler. Yine Nisan ayında fizy’den dinlenen şarkı sayısı 6,5 milyonu geçti. Yaani üzerinden yapılan aramaların sayısı ise geçtiğimiz ay 3,5 milyona erişti. 77 bin 500 GB data kullanarak 150 bin kez TV+ izleyen Diyarbakırlılar, lifebox’a da 2,5 milyon dosya yükledi. Nisan ayında sadece Diyarbakır’da Dergilik’te 170 binin üzerinde okuma gerçekleştirdi.

10 yılı Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Çağatay Aynur'a sorduk

Turkcell Global Bilgi'nin Diyarbakır'daki çağrı merkezini ziyaret ettik ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun da katıldığı bir basın toplantısındı Teknolojioku.com olyarak yerinde izledik. Turkcell Global Bilgi Çağatay Aynur'a Diyarbakır'daki 10 yıllarını ve Anadolu'da yaptıkları yatırımları ve gelecek planlarını sorduk. İşte Diyarbakır maceramız ve Çağatay Aynur ile yaptığımız özel röportaj:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.