Güncel

Çinli marka ZTE'den şok karar!

ABD'nin ambargosuna maruz kalan Çinli teknoloji firması ZTE telefon pazarından çekileceğini açıkladı.

Çinli marka ZTE'den şok karar!

ABD ve Çin arasındaki ticari gerilim farklı alanlarda sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı'nın Çinli ZTE'ye 7 yıl boyunca ABDli firmalardan parça almayı yasaklaması uzun süre konuşulmuştu. Bu hamlenin ardından ZTE adil bir ceza olmadığını söyleyerek şikayet ettiyse de sonuç değişmedi.

Teknik olarak bu yasağın uygulanması da zordu. Zira ZTE, özellikle akıllı telefon tarafında Intel ve Qualcomm gibi ABD merkezli teknoloji şirketlerinden parça teradik ettiği için bunlardan mahrum kalması cihaz üretemeyeceği anlamına geliyordu. Ancak ZTE için tek sorun donanım değil. Zira akıllı telefonlarında Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi kullanan ZTE, bu firma da ABD merkezli olduğu için uzun vadede bu işletim sistemini de kullanamama riski ile karşı karşıyaydı. Tüm bu sorunların üstesinden gelemeyen ZTE, akıllı telefon işinden çıkacağını açıkladı.

Casusluk ve İran'a satış suçlaması

Türkiye'de de faaliyetleri bulunan ZTE, ABD tarafından casusluk yapmak ve bilgi kaçırmak ile suçlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD'de üretilen cihazlarını yasadışı yollarla İran'a sattığı ortaya çıkan ZTE, 700 milyon dolar ceza ödeyerek kurtulmuştu. Ancak bu sefer durum biraz daha karmaşık görünüyor ve firma o kadar kolay bir şekilde kurtulamayacak.


Akıllı telefonları var

Farklı teknolojik ürünler konusunda çalışmaları bulunan ZTE, akıllı telefon pazarında uygun fiyatlı modelleri bulunan bir marka. Geçmişte ülkemizde satılan operatör telefonlarının bazılarına da üreten firma USB modem gibi cihazlar da geliştiriyor. Aynı zamanda network altyapıları konusunda da çalışmaları bulunan ZTE'nin telefon pazarından çekilmesinin ardından ne yapacağı tam olarak bilinmiyor. 

Huawei'nin de başı dertte


Çinli bir diğer marka olan Huawei'nin de ABD ile başı dertte. Akıllı telefonlarını bu ülkede satma konusunda bazı engellerle karşılaşan Huawei, router gibi donanım ürünleri konusunda özellikle Pentagon'da yasaklı bir marka. Aynen ZTE'de olduğu gibi akıllı telefonlarında Android işletim sistemini tercin eden Huawei'nin telefon özelinde donanım ya da yazılım konusunda bir yasağı bulunmuyor. Ancak uzun vadede bu markanın da geleceği tehdit altında olduğunu düşününler de var. Hatta olası bir Android işletim sistemi kullanamama durumu için Huawei'nin kendi işletim sistemini geliştirdiği de iddia edilmişti.

Yorumlar
46
İlginç çin in en büyük cep firmasından biri olan zte nasıl böyle bir karar alır demekki neymiş androide bağlı olunduğu zaman sonuç hüsran yedek işletim sistemleri ŞART bu her firma için aynı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.