Güncel

Turkcell patentte rekor kırdı

Turkcell Teknoloji, iletişim ve haberleşme sektöründe rekora imza attı.

Turkcell patentte rekor kırdı

Turkcell, Türk Patent Enstitüsü’nün 2012 yılı patent başvuruları değerlendirme ve şirket sıralama sonuçlarına göre, Teknoloji, iletişim ve haberleşme sektöründe birinciliğe imza attı.

2012 yılı patent başvuruları değerlendirme ve şirket sıralama sonuçları, Türk Patent Enstitüsü tarafından açıklandı. Buna göre Turkcell Teknoloji, 82 başvuru ile sektöründe birinci, Türkiye genelinde tüm sektörlerde üçüncü olurken, Teknoloji Serbest Bölgesi’nin de içinde yer aldığı Kocaeli ilinde yine ilk sırada yer aldı. Turkcell Teknoloji, 2011 yılında da sektörün patent şampiyonu olmuştu.

2013 yılı itibariyle 450’ye yakın yüksek nitelikli mühendisle yoluna devam eden Turkcell Teknoloji, bugüne dek ürettiği projelerle 218 ulusal, 45 uluslararası ve ülkesel patent başvurusunda bulunmuştur. 2008 -2009 yılları arasında toplam 18 başvurunun patent tescilini almıştır.

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

 1376386018_-lker-kuruz-1.jpg

“Türkiye’nin teknolojiye en çok yatırım yapan şirketi Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, kuruluşundan itibaren gözünü teknolojide sürekli öncülük hedefinden bir an olsun ayırmadı. Turkcell olarak biz, Türkiye’nin adını teknoloji dünyasının küresel aktörleri arasına yazdırmak için ilk günden bu yana çok çalıştık. Patent başvurularımız, bu çalışmaların en somut kanıtı. Dünyada Ar-Ge ve teknoloji şirketleri sıralamasında bakılan önemli parametrelerden birisi patent sayısı. Ar-Ge, inovasyon, teknoloji üretimi kadar, bunların sonucunda ortaya çıkan değerin fikrî haklarının korunması da önemli. Patentlendirme, teknoloji üreticilerine rekabette kazandıran faktörlerden biri. Turkcell Teknoloji Ar-Ge ve inovasyona yaptığı yatırımlar sonucu ürettiği patentlerle fikrî haklar konusunda, Türk Patent Enstitüsü tarafından ortaya koyulan sıralamanın da gösterdiği gibi sektörüne liderlik ediyor. Sıralamaya göre Türkiye çapında elde ettiğimiz üçüncülük ise Turkcell’in yalnızca bir iletişim şirketi değil aynı zamanda bir teknoloji şirketi olarak varlık gösterdiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.”

Turkcell Teknoloji patentlerinden örnekler

 Mobil POS Ödeme Sistemi

SIM kartlara yerleştirilen bir güvenlik yazılımı sayesinde, cep telefonları birer Mobil POS cihazı haline getiriliyor.

  NFC'de Çoklu Ödeme Sadakat Mimarisi

SIM kartlara yüklenen özel bir uygulama sayesinde, NFC’li (Yakın Alan İletişimi) cep telefonuna sahip kullanıcı, ödeme yaparken sadakat kartlarının özelliklerinden de faydalanabiliyor.

 Bulut Mimarileri için Akıllı Yazılım Yükleme Sistemi

Turkcell Akıllı Bulut Mimarisi kapsamında geliştirilen Akıllı Yazılım Yükleme Sistemi sayesinde, kullanıcının seçtiği işletim sistemi ve uygulamalar, sanal makine şablon kataloğundaki en yakın yapılandırmaya sahip şablon temel alınarak kuruluyor ve bu sayede kullanıcıya en kısa sürede hizmet verilebiliyor.

TİM Mimarisi

"Turkcell İletişim Modülleri" (TİM) sayesinde kablolu veya kablosuz altyapılarla makineler arası (M2M) haberleşme sağlanıyor. Turkcell İletişim Modülü, M2M uygulamaları geliştirmek için gerekli olan tüm donanım ve yazılım altyapısını sunan bir sistemler bütünü. TİM modülleri; telekom, bilişim, hayvancılık, bina otomasyon, araç takip ve sağlık sektörlerindeki iş ortağı firmalara hazır donanım ve açık kaynak yazılım desteği sayesinde projelerinde hızlı ve katma değerli çözümler üretebilmelerini sağlıyor.

 Teletıp İletişim Sistemi

Teletıp İletişim Sistemi (TİS), kronik hastalıkları olan kişilerin düzenli olarak yapması gereken kontrollerine yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş ve bu ölçüm sonuçlarını otomatik olarak ilgili kişilere aktaran bir cihaz. Kronik hastalıkların takip edilmesini kolaylaştıran bu cihaz, hastanın sağlık cihazlarıyla ölçtüğü sonuçları, içinde bulunan kablosuz haberleşme sistemiyle alıyor. Tanımlı sağlık cihazlarından alınan veriler, kişinin sagliktakip.turkcell.com.tr 'deki sayfasına ya da sağlık temsilcilerine iletiliyor.

Bilişim 500’de 2 ödül

Turkcell Teknoloji, Turkcell markalı akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, mobil internet servisleri, faturalama, ücretlendirme ve tahsilat sistemleri, müşteri ilişkileri ve kanal yönetimi, mobil pazarlama, iş zekası çözümleri, SIM servisleri, mobil finansal servisler, roaming çözümleri, makineler arası iletişim (M2M) platform ve çözümleri, katma değerli telekom servis ve ürünleri geliştiriyor.

Turkcell Teknoloji’nin, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya ve zenginleştirmeye hizmet eden çok sayıda patenti bulunuyor. Şirket bünyesinde geliştirilen bu ürün ve servislerin başarısı, uluslararası platformlarda kazanılan ödüller ile pekiştiriliyor. Turkcell Teknoloji, son olarak bu yıl Bilişim 500’de iki ayrı ödüle layık görüldü. Bunlardan ilki Mobil Uygulamalar, ikincisi Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisinde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.