Güncel

Turkcell'den şiddet mağduru kadınlara destek

Basın Bülteni: ALO183, 7 ayda toplam 1345 şiddet mağduru kadına yardım etti

Turkcell'den şiddet mağduru kadınlara destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Turkcell Global Bilgi işbirliği ile geçtiğimiz sene açılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi kurulduğu günden bu yana şiddet mağduru kadınlardan gelen toplam 1345 çağrıyı ilgili kurumlar ile irtibata geçerek çözüm kavuşturdu.

Vatandaş temsilcilerinin % 57’ nin kadınlardan oluştuğu iletişim merkezi 132 kişi ile vatandaşa hizmet sunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Turkcell Global Bilgi’nin işbirliği ile açılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi, şiddet mağduru kadınlardan gelen çağrılara etkin çözümler sunuyor. Bugüne kadar şiddet gören kadınlardan iletişim merkezine gelen toplam 1345 yardım talebi çağrısı ilgili birimlere yönlendirilerek hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuldu.

“Alo 183 Danışma Hattı” üzerinden şiddet gören veya töre ve namus cinayetlerine maruz kalma riski taşıyan kadınlara yönelik çağrılar alınıyor, kadın konukevleri, aile danışma merkezleri hizmetleri ve yararlanabilecekleri diğer hizmet modelleri hakkında bilgi veriliyor. Gelen çağrının aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna yönlendirme yapılıyor. Acil müdahale ekibi vakayı değerlendirdikten sonra emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon kurup, olaya kısa bir süre içerisinde müdahale ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi, kamuda ilk kez VCC sistemini hayata geçirerek işitme engelli vatandaşlara, “İşaret Dili” ile hem sesli hem de görüntülü olarak çağrı merkezi hizmeti vermeye başladı. İşitme engelli vatandaşlar 3G uyumlu telefonları ile 08.00 – 17.00 saatleri arasında (532) 755 01 83 ve (532) 755 01 44 no’lu telefon üzerinden iletişim merkezine ulaştıklarında, işaret dili tercümanları tarafından karşılanıyor,  görüş, öneri ve taleplerini iletebiliyor.

Çalışanların % 57’si kadın, %30’u engelli

Toplam 360 saatlik bir eğitim sürecinden geçen ve yaş ortalamasının 27 olduğu çağrı merkezinde, çalışanların % 57’si kadınlardan oluşuyor. Bu, %22’lerde seyreden kadın istihdamı ile dünya ülkeleri arasında son sıralarda yer alan Türkiye için çok önemli bir oran teşkil ediyor. Ayrıca vatandaş temsilcilerinin %30’u engellilerden oluşan çağrı merkezinde çalışanlarının 2/3’ü lisans ve üstü eğitime sahip.

Şahin; “Biz nimetin ve külfetin eşit paylaşıldığı bir Türkiye istiyoruz”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin; "Kadına karşı ayrımcılık ırkçılıktan daha beterdir diyerek yola çıktık. Biz nimetin ve külfetin eşit paylaşıldığı bir Türkiye istiyoruz. Hiçbir ayrımcılık istemiyoruz. Kadına yönelik şiddeti bir toplumsal sorun, bir insan hakkı ihlali, bir halk sağlığı sorunu olarak görüyoruz. Kalkınmanın önünde en büyük engel görüyoruz. Demokratikleşmenin önünde en büyük engel olarak görüyoruz. Bunun için zihinsel dönüşüm gerekli dedik ve şiddete karşı hukuki alt yapımızı güçlendirdik sonra uygulama kapasitemizi artırdık. Şiddetle mücadeleyi toplumsal seferberliğe dönüştürdük. Ancak böyle, insani değerleri güçlendirebilir, şefkatli, merhametli, dayanışma içinde olabiliriz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi'ni yenilenen ve güçlenen yapısıyla 7 gün 24 saat milletimizin hizmetindedir. Çağrı merkezi Gaziantep'teki çağdaş ve modern binasında, konusunda yetişmiş personeliyle en iyi hizmeti vermeye odaklandı.”

Bahadır Pekkan“Kadına karşı şiddeti engellemek için devletle el ele verdik”

Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan “ALO183, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddeti çözmek için attığı en güzel adımlardan biri. Bu çözüme katkı sağlayan böyle bir proje içerisinde Turkcell Global Bilgi olarak yer alıyor olmaktan ötürü son derece mutluyuz. Kısa bir zaman önce faaliyete geçen merkezimizde, kadınlarımıza yardımcı olmak, sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturmak için devletle el ele, canla başla çalışıyoruz.  Şiddeti engellemek, kadınlarımızı sosyal hayatta daha da güçlü kılarak gerçekleşecektir kuşkusuz. Turkcell Global Bilgi olarak kadınlarımızın toplumsal yaşamın her aşamasında söz sahibi olmaları gerektiğine yürekten inanıyor, bunun için de kadın çalışan istihdamına büyük önem veriyoruz. Şu an Aile ve Sosyal Politikalar İletişim Merkezi’nde çalışanlarımızın %57’si kadınlardan oluşuyor. Turkcell Global Bilgi bünyesinde ise çalışanlarımızın %60’ı kadın. Daha güçlü bir Türkiye, daha sağlıklı bir toplum için kadınlarımızın önündeki engelleri ortadan kaldıracak, şiddeti engelleyecek her türlü projenin destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

1362657350_turkcell-global-bilgi-genel-muduru-bahadir-pekkan.jpg

Büyük Şehirlerde Şiddet Önleme Merkezleri açılıyor

Ağırlıklı olarak şiddet, ihmal ve istismara yönelik hizmet veren “Alo 183” hattına günlük 2000’e yakın telefon geliyor. Gelen çağrılar ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük illerden alınıyor. Bu sebeple; şiddetle mücadelenin devlet politikası olarak benimseyen “Şiddete sıfır tolerans” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, büyük şehirlerimizden başlayarak hızla “Şiddet Önleme Merkezleri (KOZA)”ni faaliyete geçirecek.

Yorumlar
elmas
ben bugüne kadar çok şiddet gördüm önce babadan başlayan şiddet sonra kocaya döndü babadediğin sert olur kıza yüz vermz kocadediğin sert olur karıya yüz vermez böyle eğitildik hayatı böyle bildik nezamanki başağrılarım ve diğer hastalıklar çıkmaya başladı tabi bu arada yaşda ilerledi insan olduğumu ve hayatın bu olmadığını anladığımda sığınacak ve kendi ayaklarımın üstünde durup cocuklarıma bakaçak birişim olmadığından hala kendinden it gibi korkuğum kocomla duruyorum biraz kendimi yetiştirdim ufak bir terzi dükkanı açmak istedim fakat onada maddiyatım izin vermerdi eğer sizler gerçekseniz lütven benide duyun bana ulaşmakiçin elmas-laz@hotmail.com bana lütven ulaşın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.