Güncel

Turkcell'den Türk spor tarihine yön verecek proje

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Turkcell’in ana sponsorluğunu üstlendiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin tanıtımı İstanbul’da yapıldı.

Turkcell'den Türk spor tarihine yön verecek proje

Türkiye’nin tüm okullarında İlkokul 3. sınıftaki tüm öğrencileri kapsayan proje ile ilk aşamada 2 milyon 500 bin çocuğun sportif yetenek ve potansiyelleri keşfedilecek. Proje kapsamı her yıl daha da genişleyerek devam edecek.Türk sporunun en büyük destekçisi Turkcell, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin ana sponsoru oldu.

Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesi olarak değerlendirilen proje ile yıl sonuna kadar ilkokul 3. Sınıftaki öğrencilerin tamamı yetenek taramasından geçirilecek. Böylece, yaklaşık 2 milyon 500 bin çocuğun, kol boyu, kulaç boyu, bacak uzunluğu, adım genişliği gibi fiziksel özellikleri belirlenecek ve çok geniş bir envanter, Türk sporunun hizmetine sunulacak. Bir aylık sürede Türkiye’nin 81 ilindeki tüm ilkokullarda eş zamanlı başlatılan proje kapsamı her yıl daha da genişletilerek devam edecek. Böylece Türkiye’nin spor altyapı haritası bilimsel veriler ışığında ilk defa ortaya çıkarılmış olacak.

Sonuçlarının Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından değerlendirileceği projede yetenek gösteren çocuklar, temel motorik (hareket) özelliklerini geliştirmeleri için iki yıllık bir programa tabii tutulacak. Bu süreç sonrasında çocukların başarı yüzdesi ve yatkınlık değerleri bir kez daha kontrol edilecek. Aralarından yetenekli olanlar seçilerek Sporcu Eğitim Merkezleri, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri (TOHM), federasyonlar ve kulüplere yönlendirilecek. Böylece Türk Sporu'nun yeni yıldızları tesadüfler sonrasında değil, bilimin ışığıyla ortaya çıkacak.

“Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz.”

Türk spor tarihinin en önemli projelerinden birini hayata geçirdiklerini dile getiren Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “‘Yeteneğini Keşfet’ sloganıyla yola çıktığımız bu proje sayesinde; sadece gençlerimiz kendi yeteneklerini keşfetmeyecekler; aynı zamanda Anadolu, kendi bağrında büyüttüğü evlatlarının kabiliyetlerini keşfedecek ve bu ülke, bir ana gibi o çocuklarını geleceğe hazırlayacaktır. Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz. Dolayısıyla bir spor seferberliği başlatıyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışma Türkiye için, Türk sporu için ve bu memleketin bütün çocukları için tarihi bir adım olacaktır. Yarının genç olimpiyat şampiyonları için bugün tohumu ekiyoruz. Tohum, lansmanını yaptığımız projemizdir; meyveler ise inşallah Ay Yıldızı gururla dalgalandırarak, bütün memleketin göğsünü kabartacak sporcularımız olacaktır. Türk sporuna çağ atlatacak bu protokolün hayata geçirilmesinde ve projenin başlamasında, bizlere öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Projenin Resmi Sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye’nin yeteneklerini keşfetmesi yolunda mesafe alırken; onların da bize sağladığı katkılar unutulmayacaktır. Turkcell’in gösterdiği bu hassasiyet; umuyor ve inanıyorum ki başka pek çok kuruluşumuza da örnek olacaktır.” İfadelerini kullandı.


RAKAMLARLA PROJE

  • 81 – Projenin kapsadığı il sayısı yani tüm Türkiye
  • 135 – Testleri gerçekleştirecek uzman birim sayısı. Bu birimlerde 10 öğretmen, 7 antrenör olacak.
  • 1.500 – Taramada kullanılacak tablet sayısı
  • 2.295 – Alanlarda çalışacak test uygulayıcısı uzman sayısı.
  • 24.000 – Taranacak okul sayısı
  • 1.220.080 – Taranacak öğrenci sporcu sayısı
  • Yüzde 10 – İlk ölçüm sonrasında temel spor eğitimine devam etmesi planlanan öğrenci sporcu sayısı.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.