Güncel

Türkiye İHA'larla kargo taşımacılığına hazırlanıyor!

Türkiye kargoculuk konusunda çığır açacak teknolojiyi dünya ile aynı anda kullanacak. Türkiye İHA'larla kargo taşımacılığına hazırlanıyor!

Türkiye İHA'larla kargo taşımacılığına hazırlanıyor!

Droneler dünya genelinde sadece bir eğlence veya savunma aracı olmaktan çıkarak farklı alanlarda da kullanılmaya başlandı. Günümüz teknolojisinde dünya genelinde droneler ile birlikte kargo taşımacılığı yapılmaya başlandı. Türkiye de dünyanın diğer ülkelerinden geri kalmayarak İHA'lar ile kargo taşımacılığına hazırlanıyor.

Drone'lar şuan için tıp alanında, özellikle ulaşılması zor alanlarda kan ve aşı taşımak için kullanılmakta. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin gündeminde (özellikle e-ticaret siteleri ve gıda firmalarını) droneların kargolarda kullanım alanlarını çoğaltarak hem kargolarda yaşanan sıkıntılara drone teslimatı ile çözüm bulmak hem de kullanıcıları daha çok memnun edebilmek var. Drone isimini daha çok savunma sanayisinde, tarımda, arama kurtarmada ve orman yangınlarıyla mücadele gibi birçok farklı alanda farklı amaçlarla kullanıldığını görüyoruz. Uygulanacak yeni model ile birlikte hem firmaların hem de müşterilerin istediği "sorunsuz, güvenli ve hızlı" havadan taşımacılık hayali gerçek olacak.

Model, İstanbul Valiliği ve Ulusal Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından incelendi ve yürürlüğe girmeye uygun görüldü. Bu durumda yapılacak operasyon için hava sahası bildirimi yapıldı ve gerekli tüm tedbirler alındı.

Drone kargoları için Amazon'un örneği
Drone kargolara Amazon'dan örnek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) son zamanlarda sıkça genel talepler doğrultusunda ilk uçuşun Acıbadem Sağlık Grubu tarafından 6 Haziran'a kadar yapılması ve gerekli tüm koşulların sağlanması bekleniyor. İlk testler kapsamında kargo kutularında ağır olmayan ilaçlar taşınacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.