Güncel

Türkiye ile Rusya ortak Su-57 üretebilir!

Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi İgor Korotçenko, ABD F-35 vermezse, gelecekte Ankara ile Moskova’nın Rus Su-57 uçağı alımı konusunu görüşebileceğini ve olası bir anlaşma durumunda ortak aksam üretimi yapılabileceğini ifade etti.

Türkiye ile Rusya ortak Su-57 üretebilir!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemine ait bazı aksamaların Türkiye topraklarında ortak bir şekilde üretilmesi olasılığını gözden geçirdiğini söyledi. 

Türkiye ile Rusya ortak Su-57 üretebilir!

Rusya Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Müdürü ve Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi İgor Korotçenko, ortak üretim konusunun Türkiye’nin ne kadar hazır olduğuna bağlı olduğunu belirtti.

Korotçenko şunları söyledi: “İki tarafın savunma endüstrisi komisyonları arasındaki uzman çalışmaları sırasında birlikte silah üretimi konusu netliğe kavuşturulabilir. Belli ki şimdi böyle bir ihtimal görülüyor. Türkiye S-400 alırsa, sistemler için taşıyıcı çerçeve üretebilir.

Türkiye’de yapılacak sistemlerin Rus hava savunma sistemleri ile entegrasyonu mümkün. Elektronik teçhizat parçalarının üretilmesi de mümkün, sözgelimi, bilgi görüntüleme ve yansıtma araçlarının… Tüm bunlar Türkiye’nin askeri endüstrisinin belirli becerilere sahip olup olması ile ilgili.

Türkiye’nin parçaları üretmede hangi sorumlulukları ne kadar sürede alabileceğinin anlaşılmasının ardından konu, uzmanlar arası detaylı görüşmeler sırasında çözülebilir.” 

Ortak parça üretiminin gelecekteki anlaşmaları bağlayabileceğini, mevcut anlaşma ile Rusya’da üretilmiş hazır sistemlerin alınmasının öngörüldüğünü belirten Korotçenko “Türkiye’de S-400 sistemlerine yönelik bir servis merkezin kurulması ihtimalini de dışlayamayız” ifadelerini kullandı.

Birçok bölgede askeri eylemler yürüten Türkiye’nin zırhlı araçları için aktif koruma komplekslerine ihtiyacı olduğunu belirten Korotçenko “Zırhlı araçların korunması önemli bir konu. Bu nedenle Türkiye’ye koruma kompleksi sevkiyatı yapılabilir, ileride de Türkiye’de üretim gerçekleştirilebilir. Havadaki füzeler aktif koruma sistemleri ile imha edilebilir.

Türkiye Rusya’ya bu konuda bir talepte bulunursa bu da incelenebilir” dedi.

Korotçenko’ya göre, ABD, Türkiye’ye F-35 vermezse, önce Su-35 alımı, sonra da beşinci nesil Su-57 uçağının alınması konusu görüşülebilir. Su-57 anlaşması dahilinde, ortak üretim ve Türk hava endüstrisi kurumunda uçağın toplama çalışması yapılabilir. Her şey Türkiye’nin ortak projeler gerçekleştirmeye ne kadar istekli olduğuna bağlı.

Yorumlar
Ziyaretçi
Böyle boş rus propagandalarını haber diye paylaşmanıza bir şey demiyorum ama en azından haber görseli olarak amerikan f22 koymayın bari.
Cevapla
Arif
Su 57 ile f35 ile arasında platform farkı var. Biri yüksek menzilli son teknoloji ağır bombardıman uçağı diğeri yankınından bile geçmeyen fighter jet bize yaramaz ki yahu
Cevapla
Tipitip
Fatih,bos laf olmus...sen once soğan patetes uret...
Fatih
Oturalım o zaman hiç bir iğne dahi üretmeyelim. Herşeyi elin oğlu üretsin çok para varya bizde harcamaya yer arıyoruz zaten harcarız. Bizlere üretmek, çalışıp ekmeğimizi kazanmak gerek
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.