Güncel

Türkiye ilk kez karbon fiber kumaş üretti!

Karbon fiber ilk kez Türkiye'de Lüleburgaz'da üretildi.

Türkiye ilk kez karbon fiber kumaş üretti!

Binaların depreme dayanıklı hale getirilmesinden savunma ve havacılık sanayiine, Formula bir araçlarından uçak kanatlarına kadar pek çok aracın ana malzemesi olan karbon fiber ilk kez Türkiye'de Lüleburgaz'da üretildi.

1334158537_60125066298.jpg

Katma değerinin yüksek olması nedeniyle "stratejik ürün" diye adlandırılan karbon fiberin sayılı üreticisi var ve Ar- Ge adına çalışmaları yapan Asos Mekatronik firması da bu sayılı firmalardan biri oldu.

Dünyada sadece 7 ülkenin tekelinde bulunan kompozit malzeme sektöründe, Asya'dan Avrupa'ya kadar olan geniş coğrafya içerisindeki birkaç üreticiden biri olan firma, projeyi Trakya Kalkınma Ajansı'nın 2011 Yılı Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı kapsamında sağladığı yaklaşık 290 bin TL'lik desteği de içeren toplam 580 bin TL'lik bütçeyle yürütüyor. Karbon fiber kumaş üretimi için Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesinde bulunan üretim tesislerini kullanacak olan firma Türkiye'de bu alanda üretim yapan ilk firma olacak.

Bu proje ile birlikte Türkiye'nin rekabet gücü artacak ve dışarıya bağımlılığı azalacak.

Trakya Kalkınma Ajansı'nın proje desteğiyle alacağı yeni ekipmanlar sayesinde kapasitesini artırmayı ve ürünlerini çeşitlendirmeyi planlayan firma, Deneyimli mühendis ve teknisyen kadrosu ile üretim yapan ve üretiminin yüzde 40'ını ihraç eden Asos Mekatronik, Orta Asya ve Avrupa'daki birçok firma için mekatronik sistemler ve özel tekstil makineleri kuruyor. Aylık yaklaşık 2.500 metrelik karbon fiber kumaş üretimi yapmak için modernizasyon çalışmaları yürüten ve ARGE faaliyetleri için 5 kişilik teknik eleman ile istihdama katkı sağlayacak.

Aşağıdaki videoda karbon fiber şeritle güçlendirilerek nasıl depreme dayanıklı binalar yapıldığını görebilirsiniz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.