Güncel

Türkiye’de akıllı telefonlar için kara liste dönemi!

BTK Türkiye’de akıllı telefon için kara liste uygulamasını yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Peki nedir bu kara liste? İşte detaylar.


Son dönemde Türkiye’ye kaçak yollarla sokulan telefonları engellemek adına pek çok önlem devreye girdi. İlk adım pasaport üzerine kayıt ettirilen cihaz sayısının kısıtlanması ile atıldı. Ardından kayıt ücreti 150TL’den 1800TL’ye yükseltilerek kullanıcıların yurt dışı cihazlara olan ilgisi azaltıldı.

Son adım ise en ağırı oldu. Pasaport üzerine kaydedilen cihazın, yalnızca pasaport sahibinin adına çıkarılan sim kartlar ile çalışacağı açıklandı. Elbette tüm bu önlemler IMEI klonlama için engel değildi.

Hangi modeller kara liste için aday?

Bunun için de önemli bir adım atılarak 7 yıl sinyal almayan telefonun IMEI numarasının iptal edilmesi kararlaştırıldı. Böylece eski telefonların IMEI numaralarının yeni telefonlara klonlanmasının da önüne geçilmiş oldu.

Son olarak atılan adımda ise bazı telefonların IMEI numaralarının kara listeye alınarak iletişim sisteminin tamamen devre dışı bırakılması gündemde. Peki bu sistem nasıl çalışacak?

Aslında son derece basit. Bilindiği üzere pek çok operatör fatura üzerine taksitle akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Bazı kullanıcılar operatörlerden bu telefonları alarak, piyasa fiyatının altına satıyor ve telefonu hızlı bir şekilde nakite çeviriyor. Lakin operatöre olan borcunu ödemiyor.

Bu kullanıcıların üzerine bir şey yoksa ve kamu çalışanı değilse varlığına ya da maaşına da el konulamıyor. Böylece telefon bu kullanıcıların yanına kar olarak kalıyor. Çünkü ülkemizde insanlar borçlarından ötürü hürriyetinden yoksun kılınamıyor. Yani hapis cezası söz konusu olmuyor.

İşte yeni kara liste uygulaması ile bu durumun önüne geçilmek isteniyor. Yani operatöre borcu ödenmeyen telefonların IMEI numarası alınarak iletişim hakları iptal edilecek. Dolayısıyla telefon Türkiye sınırları içerisinde çalışmayacak.

Tabi ki bu durum bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Örneğin 2. el olarak yeni bir telefon aldınız diyelim. Eğer aldığınız telefonun borcu ödenmezse, telefonunuz kara listeye girebilir ve iletişim hakkı iptal edilebilir. Böyle bir durumda da direkt olarak mağdur olursunuz.

Aslında aynı durum bazı sıfır modeller için de geçerli. Malum bazı 2. el satış sitelerinde şu operatörden aldım, sıfır faturalı ihtiyaç fazlası gibi ilanlar görmek mümkün. İşte sıfır diye aldığınız bu telefon da borcu ödenmezse kapanıp, hiç olabilir.

Siz telefonu para ödeyip almış olsanız bile, aldığınız kişi telefonun parasını operatöre ödemediği için siz zor durumda kalabilirsiniz.

O yüzden bu saatten sonra operatörden alınmış ve borcu bitmemiş olan 2. el ya da sıfır telefonlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar
Garip
Al birini vur ötekine bi bu eksikti Türkiye çeteler vakfına dönüyor desene nerde bu devlet neden insanlar istediği gibi istediği bişey akamiyor olan yine garibanana olacak her bir gariban 3 - 4 defa kandırılsa o şebeke o çete dünya zengini olur
Cevapla
Necati türker
Bakıyorum şimdide telofonlara kafayı taktılar iyi güzelde arada yurtdışından emekliolup yurtdışında ikâmetiolanlar arada eziliyor birtelofonalıyor yurtdışında zorşartlarda yaşayan emekliler hiçolmasa türkiyeye gelip biraz hasretgiderip birazda burada altı yediay biraz rahat yaşayayım deyiyor amma dörtaysonra telofonu kapatılıyor zorduruma düşüyor üçsenede bir telofon getire biliyor onuda buraya geldiği zaman 4 ay sonra kapatıyorlar pasaporta işletse aşşağı yukarı ikibinlira telofonun değeri binbeşyüzlira nasıl olacak hiçkimsenin umurunda değil kendileri için oldumu hemen birgecede yasaçıkıyor birazda bu yurtdışı emeklilerinin de bu sorununa bir çözüm bulun bizler bedava demiyoruz meselâ beşyüzlira gibi bu emeklilere bir madde ekleyecek zamanları olmuyor herhalde bu emekliler buraya gelip
Cevapla
Şenol
Bu yönetimden bu beklenir sadece. Düşünme yeteneği olmayan yönetimin getirdiği gecelik kanunlar sandıkda hesabı sorulur.
Barış
Çift simli telefonlar 8 ay kullanabiliyor...
mtiske
3 birimlik telefonu ve pek çok ürünü, saltanatım bozulmasın diye vergi ve keyfi harçlarla 10 katı fiyatına satılmasına söz yok mu yani? 200 USD telefonu ben ülkemde max 500 TL ye neden alamıyorum? İnsanlar neden yurtdışı alıyor diye düşünmeyeceksin Halkını söğüşlemeye devam edeceksin. Ne güzel istanbul be..
Cevapla
Cenk
Milletin yaşam kalitesi hakettiği nomtada... Fakşre bakıyorsun şükrediyor. Ya da şükür ettireliyor. Zengine bakıyorsun daha çok zengin olmaya bakıyor. Bu halettiği gibi yönetilmek değilmi? Az bile yapıyorlar. Zaten vergi ülkesi olmuş.
Tv
Kanka dolar 7 TL o yüzden olabilirmi hani en kotu 1400 TL yapar bide garanti ücreti felan desek
Emir volkan kul
Bence süper bir uygulama çok geç kalınmış bir işlem herkes ayağını yorganına göre uzatsın ikinci el dikkat
Cevapla
D3M1R
İkinci el çok sıkıntılı, ben şansımı denemek yerine daha fazla para vermeyi yeğlerim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.