Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs ilk kez Türkiye'de de ortaya çıktı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü

Çin'in Wuhan şehrinde başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde görülen bu hastalık grip ile benzer özellikler gösteriyor. Öksürük, yüksek ateş ve benzeri şikayetlerle ortaya çıkan hastalık tüm dünyaya yayıldı. 

Bugüne kadar Türkiye'de görülmeyen koronavirüs, ülkemizde de ilk kez görüldü. Konuyla ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından canlı yayında yapıldı. 

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü

Bugüne kadar neredeyse Türkiye'nin tüm komşularında görülen koronavirüs vakaları sonunda ülkemize de sıçradı. Ülkemiz sınırlarına giren koronavirüs ile ilgili tedbirlerin alınmaya devam edileceği açıklandı. 

Hastanın izole edildiğini belirten Fahrettin Koca, yakınlarının da tedbir amaçlı olarak gözlem altına aldıklarını duyurdu.  Test sonucu pozitif çıkan hastanın bir Türk vatandaşı ve cinsiyetinin erkek olduğu açıklandı. Ancak hangi ilde ya da hangi hastanede olduğuna dair bir bilgi verilmedi. Hastanın Avrupa'dan Türkiye'ye geldiği ve virüsü buradan kaptığı belirtildi. 

Bakan aynı zamanda özellikle yurtdışından gelenlerin 14 gün kuralına uyması gerektiğini ve 14 gün boyunca evden çıkmadan izole bir şekilde yaşamaları gerektiğini tekrar etti. Fahrettin Koca mecbur olmadıkça yurtdışına çıkılmaması gerektiğini de özellikle ifade etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamanın Anadolu Ajansı tarafından verilen canlı yayınını ilgili linke tıklayarak izleyebilirsiniz.  

Koronavirüs semptomları ise şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş.

Koronavirüsten nasıl korunuruz?

Vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı son derece önemlidir. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak bu açıdan önemlidir. Ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi uygun olur.

Koronavirüsün bilançosu - 11 Mart 2020

Koronavirüs bugüne kadar tüm dünya çapında 118 bin 859 kişide görüldü. Bu kişilerin 4 bin 269'u hayatını kaybetti. 65 bin 105 kişi ise hastalıktan kurtuldu. 

Teknolojioku olarak hijyen kurallarına dikkat etmenizi, özellikle ellerinizi düzenli olarak yıkamanızı ve kalabalık ortamlardan mümkün mertebe uzak durmanızı öneriyoruz.