Güncel

Türkiye'de Instagram Facebook ve Twitter için son 24 saat!

BTK’nin sosyal medya platformlarına tanıtıldığı süre dolmak üzere. Şartları sağlamayan platformlara 10 milyon TL’lik ceza yolda.

Türkiye'de Instagram Facebook ve Twitter için son 24 saat!

Bilindiği üzere BTK Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına özel yeni bir yasayı yürürlüğe koymuştu. Bu doğrultuda bahse konu sosyal medya platformlarının ülkemizde temsilcilik açmaları zorunlu hale getirilmişti.

Daha önce gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Dailymotion, Periscope, VK, LinkedIn ve TikTok gibi dünyaca ünlü platformların temsilcileri katılmıştı. Bu toplantıda ilgili kişilere kanunun işleyişi ve yasaya ilişkin yükümlülüklerin ne olduğu konusunda bilgiler verilmişti.

Instagram Facebook ve Twitter için son 24 saat!

Peki şimdi ne olacak? Yani 24 saat içerisinde gereken yapılmazsa Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının ülkemizdeki geleceği nasıl şekillenecek? Aslında cevap gayet basit.

Türkiye'de Instagram Facebook ve Twitter için son 24 saat! - Resim : 1

Öncelikle 10 milyon TL’lik bir ceza kesilecek. Bu cezayı takip eden 30 gün içerisinde istenilen şartlar yerine getirilmediyse 30 milyon TL’lik ikinci bir ceza daha kesilecek.

30 milyon TL’lik cezanın akabinde şartlar yine gerçekleşmediyse, ülkemizdeki gerçek kişi ve şirketlerin bahse konu sosyal medya platformuna reklam vermeleri yasaklanacak. Eğer bu cezayı takip eden 90 günlük süre içerisinde hala şartlar sağlanmadıysa BTK, bahse konu sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğini yüzde 50 daraltabilecek.

Bu işlemin ardından 30 günlük süre içerisinde hala bir girişimde bulunulmadıysa bant genişliği bu sefer yüzde 90 oranında daraltılabilecek. Bir sosyal medya mecrasının bant genişliğinin yüzde 90 oranında daraltılması demek site trafiğinin neredeyse sıfıra indirgenmesi anlamını taşıyor.

Bakalım 24 saat kala hangi sosyal medya kanalı BTK’nin isteklerini yerine getirmek için başvuruda bulunacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Haci
Sistematik tepki ve cezası.😎😎😎
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.