Güncel

Türkiye'de tablet satışlarında patlama!

Tablet satışları dizüstü bilgisayar satışlarını solladı.

Türkiye'de tablet satışlarında patlama!

Teknolojinin gelişmesi ile akıllı telefon ve tablet pazarında patlama yaşandı diyebiliriz. Genelde akıllı telefonları yetişkinler kullanırken, çocuklar ve gençler tablet kullanımını tercih ediyorlar. Türkiye tablet bilgisayar pazarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, bir yıl içinde 5 kat artan tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını geçtiğini söyledi.

Tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını ilk kez haziran ayında geçtiğini söyleyen Erdemir, “Araştırma şirketi GfK’nın verilerine göre, tabletin bilgisayar pazarındaki üstünlüğü temmuz ayında da devam etti. 2013’ün Temmuz ayında dizüstü bilgisayar satışları 136 bine ulaşırken, tablet satışları 177 bin adet olarak gerçekleşti” dedi.

1378982244_kt-lt-ntg-orhan-erdemir.jpg

En büyük faktör ucuz tabletler

2012 yılının aynı dönemimde tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarının oldukça gerisinde olduğuna dikkat çeken Erdemir, “Rakamlar geçtiğimiz yılın haziran ve temmuz aylarında 30-40 bin arasında seyrediyordu. Son bir yıl içinde büyük bir sıçrama yaparak bilgisayar pazarının lideri olan tabletlerin bu başarısında uygun fiyatlı ürünlerin piyasaya sunulması başrol oynuyor. Özellikle 500 TL’nin altında fiyata sahip ürünler, tüketicilerin tabletlerle olan ilişkisini oldukça artırdı; bu da satış rakamlarına yansıdı. Her gelir seviyesinden kullanıcının sahip olabildiği bu cihazlar, ağır dizüstü bilgisayarları taşımak istemeyenler için önemli bir alternatif oldu. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde de bu şekilde devam edeceğini ve tablet ile dizüstü arasındaki farkın daha da açılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

2013’te 2 milyon tablet satılacak

Mobil internetin Türkiye’de günden güne yaygınlaştığını ancak fiyatlarından dolayı henüz tam olarak istenen noktada olmadığını kaydeden Erdemir, “Bu alandaki fiyat düşüşleri tablet pazarının kısa süre içinde daha da büyümesini sağlayacaktır. Öngörülerime göre, 2013 yılı tamamlandığında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon adet tablet satılmış olacak. Bunun yüzde 20’lik kısmını ise iPad oluştururken, Samsung adet bazında Apple’ı geçecek. Yerli markalardan Casper ise şu an pazardaki üçüncü büyük marka ve gittikçe de yükselen bir ivmeye sahip. Yerli markaların teknoloji sektöründeki payının çok düşük olduğunu göz önünde bulundurarak, Casper’ın tablet gibi zor bir pazarda takdir edilecek bir cesaret örneği sergilediğini söyleyebiliriz” dedi.

Masaüstü son demlerinde

Yüzde 65’i teknoloji marketlerinden gerçekleşen tablet satışlarının masaüstü bilgisayar satışlarını ise uzun zaman önce geride bıraktığını belirten Erdemir, “Ayda yaklaşık 30 bin adet satılan masaüstü bilgisayarlar ile tabletler arasında büyük bir uçurumun oluştuğunu söyleyebiliriz. Masaüstü bilgisayarların en büyük müşterisi konumunda bulunan şirketler bile artık personelin bilgisayar ihtiyacını dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerle karşılamayı tercih ediyor” dedi.

 

Yorumlar
Misafir
yasadimiz teknoloji Osmanlının gerisinde biliyormusunuz
Cevapla
Misafir
gec bu gazlamaları
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.