Güncel

Türkiye'de Uber'e erişim engeli gelebilir

Halen mahkeme aşamasında olan Taksi-Uber kavgasında erişim engeli kararı alınabileceği iddia edildi. İddianın sahibi ise Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı.

Türkiye'de Uber'e erişim engeli gelebilir

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de Taksi-Uber kavgası yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda iyice tırmanışa geçen tartışmalarda son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söylemiş ve "Artık Uber Muber diye bir şey yok, o iş bitmiştir" demişti. konuyla ilgili son karar ise mahkeme tarafından verilecek. Önümüzdeki hafta karar bağlanması beklenen davada Uber'e engelleme gelebilir.

Türkiye'de Uber'e erişim engeli gelebilir

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur'a açıklamalarda bulunan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman “Taksiciler hiçbir davada bu kadar haklı olmamıştı. Mahkemenin bilirkişi raporuna bakarak Uber’e erişimi engelleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Taksi-Uber davasının geçmişi

Taksi-Uber kavgası BTD tarafından 2016 yılında mahkemeye taşınmıştı. Ekim 2017’deki ilk duruşmanın ardından ikinci duruşma 4 Mart 2018’de, üçüncü duruşma ise 4 Haziran 2018 yılında gerçekleşti. 7 Kasım’da yapılan dördüncü duruşmada mahkeme bilirkişi raporu istedi. Bu arada bir davada İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından açıldı. Her iki davanın birleştirildiğini belirten Birleşik Taksi Şoförleri Derneği (BTD) Başkanı Hüseyin Duman 20 Şubat’ta gerçekleştirilecek beşinci duruşmada davanın karara bağlanmasını beklediklerini söyledi.

Bugüne kadar Türkiye’de Uber’e karşı 3 ayrı dava açıldığını anlatan Duman şöyle devam etti: “İlk davayı biz 2016 yılında açmıştık. Ardından İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Eski Başkanı Yahya Uğur tarafından 2017 yılında bir dava daha açıldı. Uber’in dünyada 4 ayrı şirketi var. Merkezleri ABD’de ancak para tahsilat ve vergi işlemleri Hollanda üzerinden yapılıyor. İşin başı Hollanda. Uğur Başkan ABD’deki genel merkezine karşı dava açmıştı. Dolayısıyla dava düştü. Biz Hollanda’daki şirketi mahkemeye verdik. Artık bu haksızlığa son verilmesini istiyoruz.”

Haberin tamamını Türkiye Gazetesi internet sitesinde okuyabilirsiniz. Peki siz Taksi-Uber kavgası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
zafer
Adam gibi hizmet verin uber yerine taksi kullansın insanlar. Taksiye binersin şöfer siğara içer. Radyoda müzik dinler. Sizi kazıklasın diye en uzun yolları tercih eder. Biraz yağmur yağdımı hiç birisini durduramazsınız. Trafik yoğun ben oraya gitmem diye gaza basar gider. Adres söylersiniz ben orayı bilmiyorum diyip sizi dolaştırır,daha hangi birisini sayayım. Şapkalarınızı önünüze koyun önce şöför esnafını eğitin. Önüne gelene her ehliyeti olana taksicilik yaptırmayın, ondan sonra uberden şikayet etmeye hakkınız olur.
Cevapla
Hüseyin Kılıçarslan
Uber Haksız Rekabet Yapıyor Niye taksimetre yok Neden Ticari plaka yok Bu bedeli ödeyenlerle aynı işi bedavaya yapmak adil değil Uber plaka alıp çalışmalı yoksa kapatılmalı Esnafada Yazık Kardeşim
Cevapla
MUSTAFA
BİZİMKİLERDE VARDA NEOLDU KARDEŞ FAHİŞ FİYAT VE HAKARET HİÇ BİTMİYOR
Cem
Sanırım insanların dünyadan haberi yok,haberi olduğunu sananlarda gereksiz yorum yapıyor,avrupada sürekli uber kullanıyorum,hiç sıkıntı yok,hangi kanalı seyrediyor bu insanlar?
Cevapla
Cem
Haber başlığında"dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi"diyerek yanıltıcı bir başlık atmışsınız,öyle bir şey yok,yasak getirilebilir ama korsan taksi hortladı ona ne yapacaksınız?yarı fiyatına kaliteli hizmet veriyorlar ama vergisiz,uber ise vergimi veririm diyor ama kabul etmiyorlar zira uber sayesinde insanlar hizmet kalitesini gördüler
Cevapla
Ahmet
Sanırım sen haberleri takip etmiyorsun? Avrupa'da da Taksi-Uber kavgası var. Bir de ABD'de bu tarz bir durum yok. Onun dışında her yerde var.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.