Güncel

Uber Türkiye'de tarihe karışıyor!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık, Uber’in ülkedeki faaliyetlerinin yüzde 80 seviyesinde önlendiğini açıkladı.


Uber'in özellikle şu sıralar oldukça çalkantılı bir dönemden geçtiği doğru. Özellikle ülkemizde yasaklanmasının ardından düzeni bozmak istemeyen UBER, faaliyetlerine devam ediyor engellere rağmen. Ancak yapılan açıklamaya göre UBER'in ülkemizde verdiği faaliyetler yüzde 80 oranında engelleniyor.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık, mobil ulaşım hizmeti veren Uber’in ülkedeki faaliyetlerinin yüzde 80’ler seviyesinde önlendiğini söyledi.

Ülkemizde yoğun bir şekilde tercih edilen Uber, taksicilerin işlerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle birçok saldırıya maruz kalmıştı. Kalmaya da devam ediyor. Ancak İstanbul’daki taksicilerin Uber’e olan nefreti uygulamanın daha fazla kullanılmasını sağlamıştı. Hatta son olarak taksi şoförleri nefretlerini kusmak adına Bodrum'da bir yolu trafiğe tıkamış ve halkı zor duruma sokmuştu.

Mayıs ayında Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nde gerçekleştirilen düzenleme ile taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin, benzer faaliyetlere devam etmeleri halinde çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmalarına karar verilmişti. Söz konusu düzenleme de Türkiye’de UBER kullanımını derinden etkilemişti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık, “Denetimlerle çok şey değişti, tamamen bir başı boşluk vardı. İsteyen istediğini yapıyordu. Artık bu iş bir düzen altına alındı. Ben yüzde 80'ler seviyesinde bu işin önlendiğini ifade ediyorum” dedi.

Vatandaşların Uber taşımacılığının yasal olmadığını bildiğini ancak onların da kaliteli hizmet alma beklentisinde olduğunu söyleyen Anık, şu ifadeleri kullandı:

“Kendi içimizde iç denetim ve eğitime önümüzdeki aylarda başlıyoruz. Genel davranış, müşteriye iyi davranma, yani kaliteli hizmet vermemiz lazım. Kendimize çeki düzen vermezsek biz müşteri memnuniyetini sağlayamazsak bu bizim aleyhimize olur. Elimizi taşın altına koyduk. Önümüzdeki 6 aylık süreçte Türkiye'de taksi konusunda çok şeyin değişeceğini iddia ediyorum.

Büyük ve küçük şehirlerde akıllı telefon üzerinden taksi çağırma işlemine geçmemiz lazım. İstanbul'da 4 bin araçta bu sistem hayata geçti. İzmir olarak gerekli çalışmaları yaptık, biz de önünüzdeki günlerde bu sistemi hayata geçireceğiz”  diyerek UBER'e nefes aldırmayacaklarını dile getirdi.

Yorumlar
Kadir
Taksicilerde sıkıntılar yok değil. Evet var. Ama ülkede yasak ılan bişey varsa yasaktır. Uyuşturucuya halk istiyor fakat bakınız sonucunda yinede yasak. Uberde yasaksa yasaktır.
Cevapla
qwq
bos konusmalar gorecez ne degiscek uber sizden binkat daha iyi paramizla rezil oluyoruz artis gibi kaba dayi soforler salak salak musteriyle mubbetler arabdan inip bagaj bile almaya tenezzul etmeyen soforler ulan size verecegim paraya gider onkat fazlasini krediye verir araba alirim
Cevapla
sefser
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık lutfen ataturk airport 1 saat bir ziyaret yapabilirler mi. ? neyi nekadar engellemisler gormeleri icin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.