Güncel

Türkiye’nin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açıldı.

Siber suçların artmasıyla birlikte harekete geçen hükümet, Türkiye’nin ilk Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni açtı.

Türkiye’nin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açıldı.

Son yıllarda siber suçların işlenmesinde muazzam bir artış söz konusu. Bu durumun temel nedeni herşeyin dijital ortama aktarılması. Günümüzde internet üzerinden işlem yapmayan kullanıcı sayısı yok denecek kadar az. Artık insanlar fatura ödemeleri, havale, kurum başvuruları, ceza ödemeleri, çeşitli sorgulamalar ve çeşitli kayıtlar gibi pek çok işlemleri  internet üzerinden gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla bu durum da kişisel bilgilerin istemediğimiz kişilerin eline geçmesini kolaylaştırıyor.

Siber saldırganlar sadece bizlerin banka şifreleri için tehdit değil. Aynı zamanda telefonumuzdaki ya da bulut hesabımızdaki pek çok veri için de büyük bir tehlike. Hal böyle olunca bu gibi suçlarla mücadele için bir merkezin açılması kaçınılmaz oldu.

Artık dünya öyle bir konuma geldi ki siber saldırılar sadece kişileri değil, kitleleri, ulusları, ülkeleri bile tehdit edebiliyor. Eski zamanlarda savaşlar topla tüfekle yapılırken, şimdiler de klavye başında kodlarla yapılıyor.

Türkiye’nin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açıldı.

Ülkemizin çeşitli birimlerine saldıran siber suçlular, kimi hesapları kilitlemeye  kimi hesaplardaki verileri ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu gibi durumlarda ülke menfaatleri açısından Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin olması büyük önem arz ediyordu.

Nitekim uzun süredir planlaması devam eden Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Türkiye’nin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açıldı. - Resim : 1

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) bir yandan kendi bünyesindeki siber uzmanlar ile çalışmaya devam ederken, diğer yandan da 1300 kurum ve kuruluşta da ekipler kuruldu. Bu şekilde bakıldığında USOM bugün itibariyle 3909 Siber Güvenlik Uzmanı ile siber tehdit istihbaratını paylaşan bir yapıyı oluşturmuş durumda.

USOM’un en önemli yanlarından birisi de tamamen yerli imkanlar kullanılarak oluşturulması. Alt yapıdan yazılıma kadar her unsura yerliliğe özellikle dikkat edilmiş. Bu bağlamda Türk Mühendisler tarafından geliştirilen Avcı, Azad, Kasırga gibi siber güvenlik yazılımları ile iletişimden, savunmaya, sağlıktan, ekonomiye kadar pek çok alanda güvenliği sağlamak için çalışıyorlar.

Yorumlar
💠Gakko💠
Yerli ve milli olan herseyi desteklim Allah devletimize zeval vermesin inşallah
Cevapla
TipiTip
Merkezin insaatında kullanılan demir beton kalıp seramik boya vb yerli... hamdolsun.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.