Güncel

Apple'a Fransa'dan 25 milyon Euro ceza!

Telefonlarını bilerek yavaşlattığını kabul eden Apple'a Fransa'da 25 milyon Euro ceza verildi.

Apple'a Fransa'dan 25 milyon Euro ceza!

Avrupa Birliği ülkelerinde farklı cezalara çarptırılan Apple, şimdi de Fransa'da zor durumda kaldı. ABD merkezli şirket Fransa'da sattığı telefonları bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle 25 milyon Euro cezaya çarptırıldı.

Apple'a Fransa'dan 25 milyon Euro ceza!

Fransa'da ortaya çıkan olaya göre Apple, eski iPhone modellerini yavaşlatan bir yazılım yükledi. Bu yüzden hakkında 2017 yılında dava açılan Apple'a 2018 yılında yeni bir dava açılmıştı. 2018 yılında açılan bu dava nihayet sonuçlandı ve markaya ceza verildi.

Apple'ın eski cep telefonu modellerini yazılımsal olarak bilerek yavaşlattığı iddiaları bulunuyordu. Her ne kadar Apple bunu kabul etmese de özellikle eski modellerin yavaşladığı bilinen bir gerçekti. Fransa'da verilen bu ceza markanın bu işlemi yaptığına en önemli kanıtlardan biri oldu. 

Fransız mahkemesi tarafından açıklanan bilgiye göre Apple'ın hile yaptığı iOS sürümlerinin 10.2.1 ve 11.2 olduğu belirtildi. Apple, Avrupa Birliği ülkelerinde daha önce de çeşitli sebeplerden cezalara çarptırılmıştı. Marka daha önce İtalya'da 10 milyon Euro ceza verilmişti.

Yorumlar
💠Gakko💠
Bi an önce yerli markalaşma adımlarını atmamız gereki valla yerli ve milli cihaz çıkarsa bunları almam Vestel ve Genaral mobilden vaz geçmedim şimdiye kadar ancak Yerli İşletim sistemi benim hayalim
Cevapla
Alp
Turkiyede mahkemeye verse ya amerikalı şirketi yiyorsa
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.