Türkiye’nin yerli topluluk platformu: ChatCity.CC

Bir zamanların efsanevi online sohbet ve oyun sitesi ChatCity.CC tekrar açıldı.

Türkiye’nin yerli topluluk platformu: ChatCity.CC

ChatCity, amatör bir ruhla, üç Boğaziçi Üniversite’li tarafından sıfırdan beyaz boş bir sayfadan başlayarak kuruluyor ve geliştiriliyor. Tamamen yerli ve milli. Tüm proje, yazılım, grafikler, fikir ve kurgu bu üç girişimcinin eseri.

“Niçin Türkiye’nin bir sosyal medyası yok?” fikriyle yola çıkarak, hem pandemi sürecinde insanların sosyalleşebileceği bir platform yaratabilmek, hem de Türkiye’nin de bir sosyal medyası olma hedefindeler.

ChatCity, ziyaretçilerin kendilerine seçtikleri anime karakterleriyle, üç boyutlu mekanlarda buluşup, gezip, sohbet ettikleri, oyunlar oynadıkları, etkileşimli üç boyutlu sanal bir dünya. ChatCity, ziyaretçilerin birbirleriyle iletişim beklentilerine sözel ve görsel olarak cevap veren etkileşimli yapısı ile tek boyutlu bir sosyal medya olmaktan öteye giderek bir “yaşam alanı”. Ziyaretçiler gerçek kimliklerini açıklamadan avatarlarını kullanarak rahatça dolaşabiliyor ve sohbet edebiliyor. İsterlerse avatarlarını değiştirebiliyor veya VIP üye olarak ayrıcalıklar elde edebiliyor.

Chatcity’de herkes tamamen anonim kalarak, rahatça sohbet edebilyior, oyunlar oynayabiliyor. Kimsenin konuşmaları kaydedilmiyor, takip edlimyor. Tamamen özgür ve bağımsız bir platform. Koskoca internet içinde özerk küçük bir ada olarak düşünebilirsiniz.
Niye ChatCity’ye sadece bir sohbet platformu diyemiyoruz, çünkü hareketli avatarlar ile insanlar birbirleriyle fiziksel etkileşimdeymiş gibi bir his oluşuyor. ChatCity’de şöyle sohbetler duyabilirsiniz.: “Parfümün çok güzelmiş”, “Yere oturma, yer serin gel şu sandalyeye otur”, “Sosyal mesafeyi koru, biraz öteye git bakalım”, “Beyler kapıda kalabalık yapmayın”, “Biraz dolaşayım bacaklarım açılsın”. Buna benzer sosyal etkileşim içeren konuşmalar hem oldukça eğlenceli, hem de bir “gerçeklik” hissinin yansıması oluyor.

ChatCity’de de tıpkı gerçek hayattaki gibi dilerseniz cafeye ya da çay bahçesine gidip oturabiliyor, dans edebiliyorsunuz, arkadaşlarınızla sohbet ederken oldukça kaliteli hazırlanmış tavla ve okey oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Hatta Chatcity’nin havuzuna giderek, havuza giriyorsunuz.

ChatCity’deki kullanıcılar anonim olduğu için güvenlik en üst seviyde tutuluyor. Site içinde sürekli bulunan moderatörler sayesinde, kimsenin saygısızlık etmesine veya rahatsızlık vermesine izin verilmiyor. En ufak bir hakaret veya küfür veya sakıncalı bir kelime olursa, moderatörler hemen o kişiyi ya bir süreliğine susturuyor, ya da odadan dışarı çıkarıyor. Bu şeklide ChatCity oldukça huzurlu bir mekan.

Türkiye’nin en “gerçek” sanal topluluğu olan ChatCity.CC yaklaşık bir buçuk aydır test yayınındaydı. Türkiye’deki tam kapanma kararından sonra, “Madem her yer kapanıyor, biz de açılalım” diyerek, yeni üyeleri için kapılarını açtı. Kaliteli bir sohbet ve oyun mekanı olan ChatCity, evlerde kapalı kaldığımız şu dönemde sosyalleşmek ve eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir platform. Bu arada belirtelim; ChatCity’ye üye olmak ÜCRETSİZ ve herhangi bir applikasyon indirmeden bilgisayarınızda herhangi bir tarayıcıdan giriş yapabiliyorsunuz.