Güncel

Türkiye'ye düşeceği söylenen Çin roketi düştü! Peki ama nereye?

Çin'in uzaya göndermek üzere fırlattığı roketin Türkiye'ye düşeceği söyleniyordu. Çin roketi düştü! Peki ama nereye? İşte detaylar.

Türkiye'ye düşeceği söylenen Çin roketi düştü! Peki ama nereye?

29 Nisan 2021 günü Çin'in Hainan eyaletindeki Wenchang şehrinden fırlatatılan Long March 5 (Uzun Yürüyüş) isimli roketin kontrolden çıkarak dünyanın etrafında dolanmaya başladığını sizlerle paylaşmıştık. Tüm dünyada medyanın odak konusu olan bu olay bütün insanları tedirgin ediyor, insanlar yaşam merkezlerine bu roketin düşmesi korkusu ile yaşıyordu.

İşte Long March 5 nedir?

Tianher Uzay İstasyonu kurulumu amacıyla amacıyla fırlatılan 21.000kg (21ton) ağırlığa sahip bu roket saniyede 4mil (yaklaşık olarak 6.43KM) hızla giderek dünyanın yörüngesinde saatte 27.000km yol kat ediyordu.

Gökbilimci McDowel "bu olaydan hasar almanız veya bu cismin size çarpması riski oldukça düşüktür" diye açıklama yapmış ve "bu durumdan ötürü uykularınız kaçmasın, endişelenecek çok daha büyük şeyler var" diye eklemişti ancak yine de bir tedirginlik ve belirsizlik vardı.

Long March 5 nereye düştü?

Çin resmi haber ajansı tarafından Long March 5 roketinin Hint Okyanusu'na düştüğü ve 33 metre uzunluğundaki roketin büyük bir bölümünün atmosfere girmesiyle parçalandığı duyuruldu.

Roket tam olarak 2.65 derece kuzey enlemi, 72.47 doğu boylamı arasına düştü.

Açıklama Pekin saatiyle saat 10.24, Türkiye saatiyle saat 05.24'te yapıldı. SpaceTrack.com adlı siteden Long March 5 roketinin düşüşü canlı olarak takip edilerek doğrulandı. 

Ayrıca bundan öncesinde roketin Türkiye'ye düşebileceği ile ilgili ciddi iddialar da vardı, roketin okyanusa düşmüş olması bütün dünyanın içine büyük bir su serpti.

Yorumlar
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
UTANMAZ ROKET HEM TÜRKİYEYE DÜŞECEK DİYE TÜM DİYE TÜM DÜNYADA PANİĞE YOL AÇIYOR SONRA BİDE UTANMADAN HİNT OKYANUSUNA DÜŞÜYOR. SERSERİ ROKET.
Cevapla
Zkral
Roketin Türkiyeye de düşme riski vardı düşeceği söylenmedi boş boş sırf dikkat çekmek için boş yalan atıp haber yapmayın teknoloji okunun bu kadar kalitesiz haber yapan ve yalan yalan konuşan kişileri ekibine katmamasi lazım artık teknolojioku oyun parkına döndü her önüne gelene haber yaptırıyorsunuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.