Güncel

Türksat'tan TKGS uyarısı!

Türksat, son günlerde görsel medyada "TKGS uyumludur" şeklinde satılan uydu cihazlar konusunda vatandaşları uyardı.


Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) uyumlu markalar dışında, Türksat onayı olmaksızın "TKGS uyumludur" şeklinde satılan cihazların, Türksat'ın sorumluluğunda olmadığı ve TKGS markasını izinsiz kullandığı tespit edilen firmalarla ilgili hukuki tedbirler alındığı bildirildi.

Türksat'tan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı ulusal yayın organlarında TKGS ile ilgili haberler yayınlandığı ve söz konusu haberlerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

1421868270_img20150121211807.jpg

TKGS ile uydu TV yayınları için manuel kanal aramanın sona erdiği belirtilen açıklamada, TKGS uyumlu uydu alıcıları aracılığıyla uydu yayınlarının otomatik olarak güncellendiği ve saniyeler içinde kanal listesinin oluşturabildiği ifade edildi. Sistemle izleyicilerin, yayın parametrelerini takip etme zahmetinden kurtulduğu kaydedilen açıklamada, TV yayınları izlenirken veya uydu alıcısı bekleme modundayken de arka planda kanal bilgisinin güncellenebildiği belirtildi. TKGS sisteminde otomatik, esnek ve kapalı olmak üzere 3 farklı kullanım modu yer aldığına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Esnek modda kullanıcının yaptığı kanal sıralama değişiklikleri korunarak güncelleme devam ettirilir. Böylece kullanıcının kendi oluşturduğu kanal listesi kesinlikle bozulmaz. Eğer kullanıcı, yeniden otomatik güncelleme modunu seçerse, kanal sıralaması o zaman değişebilir. Esnek kullanım özelliği, Türksat'ın onay verdiği TKGS uyumlu uydu alıcılarında yer alması gereken teknik bir gereksinimdir. TKGS uyumlu (marka ve model) cihazlar, web sitemizde düzenli olarak duyurulmaktadır. Bu markaların dışında, Türksat onayı olmaksızın, piyasada 'TKGS uyumludur' şeklinde satılan cihazlarda TKGS'nin tüm özellikleri sağlanamamış olabilir. Bu tür cihazlar, Türksat'ın sorumluluğunda değildir. TKGS markasını izinsiz kullandığı tespit edilen firmalarla ilgili olarak hukuki tedbirler alınmaktadır.

Öte yandan Türksat, uydu alıcısı satın alacak kullanıcıların Türksat web sitesinden duyurulan TKGS uyumlu uydu alıcılarını tercih etmesini tavsiye ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.