Avrupa resmen Apple'a savaş açtı, tüm tabuları yıkıyorlar

Bloomberg'in haberine göre Apple'ın iPad'i, AB'nin DMA kurallarına uyması gereken teknoloji ürünleri listesine eklendi.

Avrupa resmen Apple'a savaş açtı, tüm tabuları yıkıyorlar

Avrupa Komisyonu, Safari web tarayıcısı, iOS işletim sistemi ve App Store'un yanı sıra iPadOS'u da DMA kapsamında resmi olarak geçit denetleyicisi olarak atadı. Kuruluş, kullanıcıların temelde Apple'ın iPadOS ekosistemine "kilitlendiğini" ve bunun insanları rakiplere geçmekten caydırdığını belirtiyor. Şirketin çeşitli önleyici tedbirlere uyması için altı ayı var.

Bu, iPadOS'un ağ geçidi denetleyicisi yazılımı olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine karar vermek için aylarca süren bir araştırmanın ardından geldi. Avrupa Komisyonu rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, "iPadOS, birçok şirketin müşterilerine ulaşmak için güvendiği önemli bir geçit oluşturuyor" diye yazdı. "Bugünkü karar, bu platformda da adaletin ve rekabet edilebilirliğin korunmasını sağlayacaktır."

Avrupa resmen Apple'a savaş açtı, tüm tabuları yıkıyorlar

Apple'ın iPadOS uyumluluğunu sağlamak için ne yapması gerekiyor? DMA'ya göre, kapı denetleyicilerinin kendi hizmetlerini rakiplerine tercih etmeleri ve kullanıcıları ekosisteme kilitlemeleri yasak. Yazılım ayrıca üçüncü tarafların dahili hizmetlerle birlikte çalışmasına da izin vermelidir; bu nedenle üçüncü taraf uygulama mağazaları Avrupa'da iPhone'larda bir şey haline geliyor. Muhtemelen iPad de yakında aynı şeyi yapacak.

Forbes tarafından yayınlanan bir açıklamada Apple, belirlenen hizmetlerinin iPadOS dahil DMA'ya uygun olmasını sağlamak için "Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğini" söyledi. Ancak şirket pek memnun değil ve mevzuatı "yeni gizlilik ve veri güvenliği riskleri" yaratmakla suçladı. Bu amaçla Apple, AB'nin Lüksemburg'daki Genel Mahkemesine yasal itirazda bulundu ve duruşmalar bu yılın sonlarında yapılacak.

Apple için sevindirici tablet haberlerinde şirket yakın zamanda 7 Mayıs'ta yeni iPad'lerin sergileneceği bir etkinlik duyurdu. Güncellenmiş çevre birimlerine ek olarak bir OLED iPad Pro ve yeni iPad Air görmemiz muhtemel.