Güncel

Uber'e ceza yağdı

Cumhurbaşkanı'nın 'bu iş bitti' açıklamasından sonra Uber için denetlemeler daha da artırıldı. İstanbul'da birçok araca ceza kesildi.


Son günlerde yaşanan gerilim sonrasında kanuni düzenlemenin ardından yasallığı tehlikeye düşen Uber'le ilgili olarak önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ardından da Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi de denetimler artırılmaya başlandı. Denetimlerde sadece mobil uygulama üzerinden şöförlü araç hizmeti veren Uber değil aynı zamanda onun motosikletli versiyonu olan Scotty platformu da cezalardan nasibini aldı.

İstanbul Kadıköy Bağdat Caddesi'nde Sivil Trafik ekipleri caddeye giren mobil Uber araçlarını ve Scotty motosikletlerini durdurdu. Kontroller sırasında uygulama üzerinden çalıştığı tespit edilen sürücülerin ehliyeti ve ruhsatları istenirken yolcuların ise kimlikleri kontrol edildi. Gerekli kontrollerinden ardından tespit tutanağı tutularak sürücü ve yolculara ceza kesildi.

Yapılan denetimde 26 araç ve 3 motosiklet sürücüsüne "İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşımak" gerekçesiyle toplam 87 bin 174 TL ceza kesilirken 29 yolcuya ise "Ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak" gerekçesiyle toplam 9 bin 686 TL para cezası yazıldı.

Uber tek değil

Türkiye'de faaliyet gösteren tek uygulama üzerinden araç çağırma hizmeti Uber değil. Körfez sermayeli Careem, Olev ve Yolo gibi seçenekler de bulunuyor. Ayrıca yukarıda ismi de geçen Scooty de bu platformların motosikletli sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Uber konusu netliğe kavuşmuş olsa da diğer platformların akibeti ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak bu platformlardan bazıları Türkiye'de faaliyet gösteriyor ya da Türkiye'de kuruldu. O yüzden Uber gibi 'vergi vermiyor' suçlaması geçersiz kalıyor.

Yorumlar
Uberci
Sn. teknolojioku.com yönetimi artık aynı haberleri çevirip evirip vermekten sıkılmadınızmı uber e ceza yağdık ceza yağdı hep aynı haberi veriyorsunuz uber bitmedi devam ediyor ceza zaten oncedende kesiliyordu değişen olmadı seçimden sonrada herşey normale dönecek merak etmesin kimse.
Cevapla
Adam
Katılıyorum zaten bu cezalar vardı. Halkın gözünü boyamak sadece. Nerelerden oy alsam arayışı.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.