Güncel

Yeni sosyal medya çılgınlığı: Bu resimde kaç renk var?

Son günlerde ortaya çıkan yeni bir bulmaca herkesin kafasını karıştırıyor. Bu resimde kaç renk var?

Yeni sosyal medya çılgınlığı: Bu resimde kaç renk var?

Zaman zaman sosyal medyada ortaya çıkan bazı tartışmalar dünya çapında ses getiriyor. İlki geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan "bu elbise ne renk" fenomeninden sonra geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan "Yanny mi Laurel mi" fenomeni gündemi epey meşgul etmişti.

Şimdi ortya çıkan yeni bir fenomen ise kafaları karıştırmaya devam ediyor. Gözün yanılma algısını kullanan bir resim ile ilgili olarak bu görüntüde kaç adet renk olduğu soruluyor. Kullanıcılar birbirlerine bir renk tablosu gönderirken, kaç renk gördüklerini soruyor.

Peki siz bu fotoğrafa baktığınızda kaç farklı renk görüyorsunuz? Uzmanlar optik illüzyonlarla gerçekte gördüğümüz şeyleri beynimizde farklı yorumlayabildiğimizi ifade ediyor.

 


Fotoğrafa bakanlar sosyal medyada çoğunlukla 4 ve 5 renk gördüklerini söylerken, burada aslında 3 renk var. Mor, turkuaz ve turuncu rengin olduğu fotoğrafta, turkuaz bölümün üzerindeki turuncu çizgilerin farklı bir renk algısı yarattığı belirtiliyor. Birçok örneği bulunan bu tarz resimlerde beynin görüntüleri farklı algılama özelliğinden yararlanılıyor. Birlikte kullanılan bazı renkler beyin tarafından farklıymış gibi algılanabiliyor.

 

Hem dikey hem yatay sürümü olan bu ilüzyonda aslında 3 farklı renk var. Ancak aralara konular çizgiler yüzünden beynimiz renk sayısını olduğundan fazlaymış gibi algılıyor.

Yorumlar
biri
photoshoptan baktım arada fark var aynı renk değil kodları farklı. kim yapmışsa çakalmış
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.