Güncel

Uçan Balina uçuş testlerini tamamladı!

Dev kargo uçağı Uçan Balina Airbus Beluga XL, deneme uçuşlarını başarıyla geçti. İşte o uçak!

Uçan Balina uçuş testlerini tamamladı!

Dünyanın en büyük kargo uçaklarından biri olarak kabul edilen Uçan Balina Airbus Beluga XL, uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Uçağın bu yıl Eylül ya da Ekim'de seferlerine başlaması bekleniyor.

Uçan Balina uçuş testlerini tamamladı!

Toplam beş adet üretilecek olan ilk Beluga XL, Fransa'nın Toulouse kentinden, Airbus kanatlarının üretildiği Kuzey Galler'deki Hawarden havaalanına indi. Uçağın tasarımına 20 bin'den fazla Airbus çalışanın oylarıyla karar verildi. 6 tasarım arasında tercih yapan çalışanların yüzde 40'ı "gülümseyen balina"yı seçti.

50.5 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan 63.1 metre uzunluğundaki uçak halihazırda Airbus'ın üretim tesisleri arasında haftada altı gün, günde beş sefer yapan ve 2021'de ömürlerini tamamlayacak Beluga kargo uçakları temel alınarak geliştirildi.

Uçan Balina uçuş testlerini tamamladı! - Resim : 1

Airbus yetkilileri, uçağın sadece "şirin" olmadığını aynı zamanda selefine göre daha fonksiyonel olduğunu söylüyor. Aerodinamik verimliliğini artırmak için uçağın kokpit bölümü indirildi ve gövde genişliği 8.8 metreye çıkarıldı. A 330'larda da kullanılan iki Rolls-Royce Trent 700 motoru bulunan 18.9 metre yüksekliğindeki uçak, bir seferde iki kanat taşıyabiliyor.

Beluga sadece bir kanat taşıyabiliyordu. Seyir hızı saatte 737 km olan uçakların 4.260 km menzili var. Peki ya siz Uçan Balina hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
irfan izmir
tasarımı harika.! Bir sonraki model bence uçan eşek olsun.ama kulakları aşağıda ''aerodinamik açısından''
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.