Güncel

Unesco'dan İstanbul için tsunami uyarısı!

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO yayımladığı yeni raporunda, İstanbul'u tsunami bölgesi olarak uyardı. İşte tüm detaylar.

Unesco'dan İstanbul için tsunami uyarısı!

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yayımladığı yeni raporunda İstanbul'a yönelik bir uyarıda bulundu. Bu uyarıya göre meydana gelebilecek bir tsunaminin Akdeniz veya yakınındaki büyük şehirleri vurabileceği açıklandı.

Marsilya, İskenderiye ve İstanbul'un tehlike altında olduğu belirtildi. Rapora göre 30 yıl içinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin ortaya çıkma ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğu belirtildi.

Unesco'dan İstanbul için tsunami uyarısı!

Geçtiğimiz yıllarda Japonya'da meydana gelen tsunami bir çok can kaybına sebebiyet veren ciddi bir doğa olayı diyebiliriz. Bu sebeple İstanbul için böyle bir uyarı verilmesi panik yaratabilecek bir uyarı. UNESCO, Akdeniz de dahil olmak üzere diğer kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi. NTV'de yer alan habere göre yayımlanan raporda; UNESCO, Akdeniz'deki yeni beş risk altındaki şehir ve bölgenin, daha önce açıklanan 21 ülkedeki diğer 40 "tsunamiye hazır" kasaba ve şehre katılacağının altını çizdi.

Yayınlanan rapora göre, tsunami riski altında olduğu belirtilen beş şehir ise Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya'nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona olarak ifade edildi. "Tsunamiye hazır" programı, UNESCO’nun önümüzdeki hafta Lizbon'da düzenlenecek BM Okyanuslar konferansı öncesinde başlattığı daha geniş kapsamlı çabasının bir parçası olarak öne çıkıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.