Güncel

Ünlü kripto uzmanı Kuzey Kore'ye akıl verdi, hapse girdi!

Kripto uzmanı, Kuzey Kore'ye yaptırımlardan kaçınma konusunda tavsiyede bulunduğu için hapse girdi!

Ünlü kripto uzmanı Kuzey Kore'ye akıl verdi, hapse girdi!

Kuzey Kore, nükleer ve füze programlarını finanse etmek için son yıllarda finansal kurumlardan, kripto para borsalarından ve işletmelerden çalmakla suçlanıyor.

 39 yaşındaki Amerikan vatandaşı Virgil Griffith, Kuzey Kore'ye ABD yaptırımlarını ihlal eden  kripto para ticareti konusunda danışmanlık yaptığı için beş yıldan fazla federal hapis cezasına çarptırıldı.

Ünlü kripto uzmanı Kuzey Kore'ye akıl verdi, hapse girdi!

ABC'nin bir raporuna göre Griffith, geçen yıl komplodan suçlu bulunduktan sonra 12 Nisan Salı günü mahkum edildi. Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, Kuzey Kore'ye gitme talebini reddetmesine rağmen, 2019'da Pyongyang'da bir kripto para birimi konferansında konuştuğunu itiraf etti.

Aynı zamanda tanınmış bir bilgisayar korsanı olan Griffith, savcılar tarafından sunulan mahkeme belgelerine göre “Kuzey Kore içinde kripto para altyapısı ve ekipmanı” geliştirmekle de suçlanıyor.

Bazıları, Kuzey Kore hükümeti için çalışıyor gibi görünenler de dahil olmak üzere toplam 100'den fazla kişi, yaptırımlardan kaçınmak ve küresel bankacılık sisteminden finansal bağımsızlık elde etmek için kripto para birimini kullanmaya odaklanan 2019 konferansı sırasında ondan tavsiye aldı.

Son yıllarda, hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ülkenin nükleer ve balistik füze programlarını dizginlemek amacıyla Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sıkılaştırdı.

Kuzey Kore'ye yaptırım

2018'de Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları revize ederek "nerede olursa olsun ABD'li bir kişinin" Kuzey Kore'ye teknoloji ihraç etmesini yasaklamıştı.

Savcılığa göre Griffith, savcılara sunumunun konferans katılımcılarına teknik bilgi aktarımı anlamına geldiğini şu sözlerle ifade etti;

“Griffith, düşman bir yabancı güce hizmet sağlamak için kendi ülkesinin yaptırımlarından kaçmayı seçen bir Amerikan vatandaşıdır. Savcılar, Kuzey Kore'nin kendi halkına karşı vahşet işlemekten suçlu olduğunu ve nükleer kapasitesini öne sürerek ABD'yi tehdit ettiğini bilerek böyle yaptı"

Ne diyelim, geçmiş olsun Griffith...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.