Uzay ülkesi Asgardia İstanbul'a geliyor!

Tarihin ilk uzay ülkesi olmayı amaçlayan Asgardia, 7 Ekim'de İstanbul'da bir toplantı düzenleyecek.

Uzay ülkesi Asgardia İstanbul'a geliyor!

Azerbaycan asıllı Rus bilim insanı Igor Ashurbeyli tarafından hayata geçirilen, tarihin ilk uzay ülkesi olmayı amaçlayan Asgardia 7 Ekim'de İstanbul'da bir toplantı düzenleyecek.

Saat 14.00'da start alacak etkinliğe, yapılanmanın İdari Başkan Yardımcısı Olan Lena De Winne katılacak. Zira projenin mimarları 'insanlığın en büyük adımı' olarak tarif ettikleri Asgardia için gezegenimizin en yetenekli, yaratıcı ve bilgili bireylerinin bulunması gerektiğinin altını çiziyor.

2016'da kurulan Asgardia, kısa sürede binlerce kişinin dikkatini çekti. 'Uzay ülkesine' vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye. Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı. 

Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak için başvuru yapan ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada yer alıyor. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapan kent oldu. 

Uzay ülkesi Asgardia İstanbul'a geliyor!

Uzay ülkesi Asgardia İstanbul'a geliyor! - Resim : 1

Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 5 bin 813 ile Ankara, 4 bin 568 ile İzmir izledi. İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi. 

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü’nü korumaya çalışacak. 

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak.