Uzaya ayna yerleştirilerek geceleri güneş enerjisi üretilmeye başlanacak!

Teknoloji geliştikçe farklı kapsamlar da meydana çıkmaya devam ediyor. Bu bağlamda geceleri de dünyaya güneş enerjisi çekilebilir.

Uzaya ayna yerleştirilerek geceleri güneş enerjisi üretilmeye başlanacak!

Ben Nowack 26 yaşında bir mucit ve girişimci. Makine mühendisliği diploması, bir dizi konser ve Mythbusters'ta göründükten sonra, şimdi Tons of Mirrors'ın CEO'su olarak atandı. Bu mühendis tonlarca Ayna kullanarak güneş ışığını geceleri dünyaya bağlı güneş panellerine yönlendirmeyi hedefliyor.

Uzaya ayna yerleştirilerek geceleri güneş enerjisi üretilmeye başlanacak!

Uzaya ayna yerleştirilerek geceleri güneş enerjisi üretilmeye başlanacak! - Resim : 1

Nowack, yerel aydınlatma koşullarını değiştirmek için uzay aynalarını kullanma fikrini icat eden ilk kişi değil. Bir Senato Enerji Üretimi ve Tedarik Alt Komitesi, 1977'de benzer bir konsept önerdi. 1988'de Rus Znamya Projesi, yörüngeye 65 fitlik bir aynayı başarıyla yerleştirdi ve Avrupa'ya beş kilometre genişliğinde bir fitil ışık huzmesi gönderdi. 2017 yılında, Oscar Kittilsen adlı Norveçli bir muhasebeci, mevsimsel depresyonla mücadele etmek için Rjukan kasabasının yukarısındaki bir dağa büyük döner aynalar dikti. Çin'in "üç ay" projesi, sokak lambalarının yerini alacak dev yörüngeli reflektörler inşa ediyor. Glasgow Üniversitesi ayrıca SOLSPACE adlı yörüngeli bir güneş reflektörü konsepti geliştiriyor.

Nowack kendisini: "Ben her zaman bir inşaatçı ve yapıcı oldum. Lisede bir füzyon reaktörü yaptım. 14 yaşımdayken bir Sualtı ROV yaptım. İkinci sınıftayken Science Channel'dan Peter Brown ile çalıştım. Daha önce SpaceX bünyesinde de çalıştım. Dragon 2 kapsülünün astronotlar için güvenli olmasını sağlayan bir ekibin parçasıydım." ifadeleriyle tanımlıyor.