Güncel

Vodafone yanlışlıkla tüm Türkiye'ye "Evde kal Türkiye" mesajı gönderdi!

Bugün bir çok Apple kullanıcısı "Evde kal Türkiye" uyarısı ile güne başladığını bildirdi. İşte mesajın detayları.


Bu sabah erken saatlerde çoğu Apple kullanıcısı telefonlarından gelen bir uyarı sesine uyandı. Uyarı sesi "Evde kal Türkiye" mesajından geliyordu. Ne olduğunu anlayamayan kullanıcılar cevabı internette aramaya başladı.

Uyarı mesajı kısa sürede sosyal medyada gündeme oturdu. Yaşadıkları değişik durumu paylaşan Twitter kullanıcıları söz konusu alarmın sürekli tekrarlandığını da bildirdi.

Apple kullanıcıları "Evde kal Türkiye" mesajıyla panik yaşadı

Twitter'dan gelen yorumlarda bazı kullanıcılar "Nükleer saldırı oluyor sandım" ifadelerini kullandı. İlk kez böyle bir alarm sesiyle karşılaşan kullanıcılar durumu şaşknlıkla karşıladı. Vodafone ise konuyla ilgili açıklama yaptı: "24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır.  Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz."

Yüksek bir alarm sesi ile gelen uyarı kullanıcılarda panik duygusu yarattı. Mesaj Acil Durum Uyarı kapsamında yapılan bir testten ibaretmiş. Dilerseniz bu uyarıları kapatma seçeneğiniz de mevcut. 'Test Alert Notification' adındaki özellik cihazların ayarlar kısmındaki bildirimler sekmesinden kapatılabiliyor. 

Ancak uyarıların gerçekten önemli bir şey olduğunda kurtarıcı özelliği olabileceğini göz önünde bulundurmak gerek. Özelliği kapatmak için, Ayarlar, Bildirimler bölümüne gidin. Ekranın alt kısmına kaydırın. Hükümet Uyarıları'nın altında, ilgili uyarı türünü kapa seçeneğini seçin.

 
Yorumlar
Yunus Emre
Redmi note 9 4G serileri de almazlar.
Cevapla
d3m1r
nüklüer atıldığında evde kalınca radyasyon etki etmiyor öylemi? İlk kim atarsa atan da yiyen de perişan olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.