Güncel

VPN kullanımında şok artış! İşte nedeni!

Instagram yasağının ardından Rusya'da VPN kullanımı %10,000 arttı!

VPN kullanımında şok artış! İşte nedeni!

Rus hükümeti sosyal medyaya ve diğer platformlara, özellikle de son zamanlarda ise Instagram'a daha fazla yasak getirdiğinden, kullanıcılar artık geleneksel olan çevrimiçi engellemeleri ve sansürü aşma yöntemi olan VPN'lere akın ediyor.

Rusya'daki VPN kullanımında şok artış! İşte nedeni!

Finans analizleri ile bilinen Finbold tarafından Mart ayında elde edilen Atlas VPN'in kurum içi verilerine göre, bu kullanışlı sansürle mücadele araçlarının kullanımı, Instagram yasağının 14 Mart'ta yürürlüğe girmesinden sonra ortalamanın %11,253 üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

VPN kullanımında rekor seviyelere, Instagram yasağının Rus hükümetinin iletişim ajansı Roskomnadzor tarafından ilk kez açıklandığı 11 Mart'tan bu yana dört gün boyunca art arda ulaşıldı.

Kaynak: Atlas VPN

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden bir gün sonra, 25 Şubat'ta Rus IP adreslerinden gelen "VPN" anahtar kelimesini içeren Google sorguları hızla artmaya başladı. Google Trendler ve Atlas VPN verilerine göre 12 Mart'ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştılar.

Kaynak: Atlas VPN

Rusya, sosyal medyaya karşı bir tür özel savaş yürütüyor gibi görünüyor, eylemlerinin Facebook'un belirli ülkelerdeki kullanıcıların işgal bağlamında Rusya Devlet Başkanı ve askerlerine karşı şiddet çağrısı yapmasına geçici olarak izin verme kararına yanıt olarak olduğunu iddia ediyor.

Mart ayının başlarında, Facebook ve Twitter ateş altında kaldı ve şimdi Instagram, Rusya'nın medya düzenleyicisi tarafından “kısıtlanan” sürekli büyüyen çevrimiçi kaynaklar listesine katıldı ve on milyonlarca Rus kullanıcısını popüler sosyal ağdan verimli bir şekilde kesti.

Bu arada, kullanıcılar artık yasak olan bu sosyal medya kanallarına erişmeye çalışan VPN'lere başvurdu.

Yorumlar
Mk-ultra
Savaş yüzünden böyle oluyor.Rus toplumu savaş a hazır değil. savaş tan dolayı bazı şeylere veda edilmesi gerekiyor. Yani ikinci dünya savaşnda böyle şeyler yoktu. yaşam moderlesince konfor artınca böyle oluyor.
Cevapla
🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.