Güncel

İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi

İngiltere Huawei'nin 5G ekipmanlarının ülkedeki kullanımı ile ilgili son kararı verdi. İşte o karar.

İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi

ABD hükümeti ile Çin arasında yaşanan gerginlikler ve ticaret yasaklarıyla zor günler geçiren Çin merkezli teknoloji devi Huawei, öteki taraftan da diğer ülkelerin getirdiği yasaklamalarla uğraşıyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere'nin 5G altyapı programından çıkarılan Çinli şirket, bu kararın gözden geçirilmesini talep etmişti.

Ancak, bu gözden geçirme talebi de işe yaramamış gibi gözüküyor.

İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi

Bu yılın ocak ayında Boris Johnson hükümeti, Huawei'nin ulusal 5G ağlarına katılımına izin vermişti. Ancak Trump yönetiminin müttefik Londra'yı Çinli Huawei ile ilgili güvendik tehditleri konusunda defalarca uyarması üzerine geçtiğimiz temmuz ayında bu karardan vazgeçildi. Huawei bu iddiaları hepsini reddederken İngiltere'den bu kararını gözden geçirmesini talep etmişti.

Huawei'nin gözden geçirme talebinden sonra yayınlanan yeni bir rapora göre İngiltere kararından vazgeçmedi ve önümüzdeki yılın eylül ayından itibaren 5G çalışmalarında Huawei markalı teknolojileri kullanmayacak. Hükümet ayrıca 2027 yılına kadar ülke genelindeki tüm Huawei ekipmanlarının çıkarılmasını planlıyor.

İngiltere Huawei ile ilgili son sözünü söyledi - Resim : 1

İngiliz Telekom şirketleri Eylül ayından itibaren ulusal 5G ağlarında yeni Huawei ekipmanlarını kullanılmayacağı belirtildi. Yetkili, son tarihin Oliver Dowden tarafından 30 Kasım tarihinde açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Şirketlere yaptırım uygulanacak

Önerilen mevzuata göre Huawei ekipmanlarını kullanmaya devam eden ulusal firmalar, yeni standartlara uymadıkları gerekçesiyle yıllık net kazançlarının %10'una kadarı veya günlük 100 bin sterlinlik para cezasına çarptırılabilir.

Yorumlar
Osman Selçuk
Çin yeni yüzyılda sermayenin, teknolojinin ve küresel liderliğin yeni merkezi olmak için savaş veriyor. ABD ise ekseni kaymaya başlayan küresel güç merkezi ağırlığının kendi ülkesinde kalması için çabalıyor. Bu savaşta İngiltere’yi de yanında tutmaya çalışıyor. 5G konusu bu savaşın önemli bir cephesi. ABD-Çin arasındaki gümrük savaşları ve hatta Covid19 gelişmeleri ve aşı bulma çabaları bile bu savaşın birer parçası haline gelmiş durumda. Covid19 dan dünyada en çok etkilenen 2 ülke ABD ve İngiltere değil mi? İnsan bunları sorgulamaya başlıyor ister istemez.
Cevapla
Dövizci Mehmet
Günlük 100 bin sterlin nerden baksan 1 milyon tele. Büyük para
Cevapla
💎G@kko💎
Huvayi yakın dönemde piyasadan silinir
Cevapla
Babacan
Huwaei kiskanildigo için dışlanmış durumda
Cevapla
Triglav
Huawei kıskanılacak son şirket. Ayrıca Huawei'nin CEO'su Çin ordusunun eski askerlerinden ve Huawei'nin Çin hükümeti ile arası iyi; 5G altayapısı gibi kritik bir şeyde böyle kararlar çok normal.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.