Wikipedia’nın en çok okunan makalesi Kleopatra oldu: Peki ama ne alaka?

Dünyanın en popüler dijital ansiklopedisi Wikipedia’nın 2022 verileri açıklandı. Geçtiğimiz yıl en çok ziyaret edilen makale olan Kleopatra sayfasının arkasında ise bir hayli ilginç bir neden yatıyor.

Wikipedia’nın en çok okunan makalesi Kleopatra oldu: Peki ama ne alaka?

Wikipedia halen oldukça önemli bir bilgi kaynağı konumunda. Ancak sosyal medyanın yaygınlaşması sayesinde, bu platformun popülaritesinin geçtiğimiz yıllara göre azaldığını söylemek de mümkün. Nitekim bir ara herkesin dilinde Wikipedia vardı. Hatta şimdilerde yapay zeka ChatGPT için konuşulan hemen hemen her şey bir zamanlar Wikipedia için söyleniyordu. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen, ünlü ansiklopedi hala her yıl milyarlarca ziyaret alıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 2022 yılının en çok ziyaret edilen Wikipedia makalaesi ise Kleopatra sayfası oldu. Bu ilk bakışta oldukça garip bir istatistik. Nitekim Kleopatra her ne kadar her zaman güzelliğin ve ihtirasın sembolü olduğu için adından bahsettiren biri olsa da 2022 yılında onu özel kılacak ve tüm ilgiyi üzerine çekecek herhangi bir gelişme olmadı.

Wikipedia’nın en çok okunan makalesi Kleopatra oldu: Peki ama ne alaka?

Üstelik 2022 yılında tüm dünyayı sarsan çok daha önemli olaylar oldu. Öyleyse toplam 55 milyon 882 bin defa ziyaret edilen bu sayfanın cazibesi neydi?

Bu sorunun yanıtını merak eden bir internet gazetecisi, günler süren araştırmaların sonucunda oldukça ilginç bir yanıta ulaştı. Buna göre bir internet fenomeni tarafından Google Asistan’ın neler yapabileceğini göstermek için Google Asistan’a “Kleopatrayı Wikipedia’da Göster deyin, bakın neler olacak” dediğini fark etti. Tabi sayısı milyonları bulan pek çok kişi de yıl içerisinde bu komutu yerine getirdi ve Kleopatra sayfası da bu sayede aslında hiç merak edilmemesine rağmen milyonlarca defa ziyaret edilmiş oldu.