Güncel

Aşı olanlara AB'den iyi haber geldi!

Avrupa Birliği’nin aldığı karara göre Türkiye’de Covid-19 salgını sürecinde kullanılan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden oluşturulan aşı kartı sayesinde Türk vatandaşları 27 Avrupa Birliği ülkesine rahatlıkla giriş çıkış yapabilecek.

Aşı olanlara AB'den iyi haber geldi!

Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’nın uyguladığı Covid-19 aşı kartlarına denklik verilmesi kararını açıkladı.

Ne zaman geçerli olacak?

Yapılan açıklamaya göre alınan karar 20 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’nın AB aşı sertifikası sistemine bağlanacak. Verilen aşı sertifikalarının ‘’AB Dijital Covid Sertifikası’’ ile aynı koşulları sağlayacağı ve AB ülkelerinde de kabul edilecek.

AB tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama ile 3 ülke ile AB ülkelerine karşılıklı olarak güvenli seyahat gerçekleştirmek kolay hale gelecek.

‘Covid-19 Aşı Kartı’ nasıl temin edilir?

‘Hayat Eve Sığar’ (HES) uygulamasından ikinci doz aşısını tamamlamış kişiler için ‘Covid-19 Aşı Kartı’  oluşturulabiliyor. Dileyenler ‘e-Nabız’ üzerinden de ‘Covid-19 Aşı Kartı’ oluşturabilir.

Aşı kartları, ad, soyad, TC kimlik no, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor.

Sinovac olanlara ne olacağı belirsiz

Avrupa Komisyonu 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren dijital Covid sertifikasının AB üyesi olmayan başka ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı.

Aşı sertifikası, şu an tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de de geçerli bulunuyor.

Verilecek aşı sertifikası ile AB'de onaylı Covid-19 aşılarından BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş; son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
İki doz aşımı yaptırdım ve aşı kartımı çıkarttım. Gösterin dediklerinde gösteriyorum aşı kartım ı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.