Güncel

Windows'da büyük açık!

Windows işletim sisteminde ortaya çıkan bir açık bilgisayarların uzaktan izinsiz olarak kontrol edilmesini sağlıyor.


İşletim sistemleri siber saldırganların ana hedeflerinden biri haline geldi. Bu yüzden sürekli güncelleme alan işletim sistemleri bu saldırılara karşı koruma sağlamaya çalışıyor. dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows'ta ortaya çıkan bir açık ise bilgisayarların uzaktan erişilebilir bir hale gelmesini sağlıyor.

Windows'da büyük açık!

Microsoft'un Security Response Center birimi tarafından yapılan duyuruya göre iki farklı RCE yani Remote Code Execution açığı, bilgisayarın uzaktan çalıştırılabilmesini sağlıyor. Üstelik kullanıcı bir bağlantıya tıklamasa bile bu işlem yapılabiliyor.

Konuyla ilgili hemen bir güncelleme yayınlayan Microsoft, açığın özellikle Windows 10 işletim sistemini etkilediğini açıkladı. Ortaya çıkan açık Windows 10 dışında Windows 7 SP1, Windows Server R2 SP1, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 işletim sistemlerin de etkiliyor.

Microsoft'un açık ile ilgili yayınladığı ve işletim sistemine göre sıraladığı yamaları internet sayfasından indirerek işletim sisteminizi güvenli hale getirebilirsiniz. 

Yorumlar
kuş konmaz
Abartıyorlar güncelleme yapsın diye, güncelleme yapınca yeni bilgisayar alsın diye.
Cevapla
yakup
windowsun mühendisleri kontrol edilmiyor demek yazılımlarını takii açık olduğunda müdale ve önlem alınıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.