Güncel

Windows'un meşhur işlevi artık geri dönüyor!

Windows kullanıcıları için klasikleşmiş bazı özellikler maalesef Windows 11 ile beraber sonlandırılmıştı. Şimdi ise Microsoft Windows 11'de köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Windows'un meşhur işlevi artık geri dönüyor!

Windows 11'in görev çubuğu, Microsoft'un yeni işletim sistemi için en tartışmalı tasarım tercihi olmuştu.

Yeniden tasarlanan görev çubuğu geniş çapta eleştirildi, ancak iyi haber şu ki teknoloji devi geri bildirimleri dinliyor ve önizleme yapıları artık can sıkıcı hatalar için düzeltmeleri içermeye başladı.

Microsoft Geri bildirime önem verip bazı hataları gideriyor

Önceki Windows sürümlerinden farklı olarak, Windows 11'deki görev çubuğu, görünüşe göre modern XAML kodunu temel alıyor ve WinUI denetimlerini kullanıyor. Yeni işletim sisteminde Görev çubuğu sıfırdan yazılmıştır ve sürükle bırak gibi özellikleri desteklememektedir. Ayrıca, kullanıcılar, bazı kişilerin tercih ettiği varsayılan alt görünümden görev çubuğunun konumunda değişiklik yapamaz.

Bu Windows 11 görev çubuğu sınırlamaları can sıkıcı olabilir, ancak bilinen birkaç başka sorun daha var. Örneğin Windows 11, giriş yöntemlerini değiştirmeye çalıştığınızda görev çubuğunun titreyebileceği bir hataya sahip.

Görev çubuğu araç ipuçlarının (öğelerin üzerine geldiğinizde görünen açılır pencereler) tamamen beklenmedik bir konumda gelebileceği başka bir hata daha var. Kullanıcılar ayrıca, görev çubuğu köşe simgelerinin üzerine çok hızlı bir şekilde gelindiğinde görev çubuğu araç ipucunun görünmediği bir hata raporu bildirdi.

Bu, kullanıcıların bir Geri Bildirim Merkezi'ndeki bir gönderide belirttiğine göre, birden fazla simgenin üzerinde hızla gezinerek çalışır, bu da araç ipuçlarını sıraya koyar ve hepsini görev çubuğunun üzerine tekrar tekrar geldiklerinde ayrı durumlarda görüntüler.

Neyse ki Microsoft, görev çubuğunun güvenilirliğini artırmak için işletim sisteminde bir değişiklik yaptı ve düzeltme şu anda önizleme yapılarına dahil edilmiştir.

Windows 11 görev çubuğu yanlış bilgi gösteriyor

Windows 11'de bir hata, görev çubuğunda görüntülenen pil seviyesini etkiliyor. Aslında, görev çubuğunun pil seviyesi bazen %100'ün üzerinde bir rakam gösteriyor.

Bu, geri bildirim merkezindeki kullanıcılar tarafından belgelenmiştir ve kullanıcılar bazı durumlarda pil seviyesinin yüzde 100'den daha yüksek olduğunu açıklamıştır.

Elbette bu, Windows 11 görev çubuğundaki bir hatadır ve Microsoft şimdi en son önizleme yapısında bir düzeltme sunmuştur.

Microsoft, Windows 11 Build 22523'ün sürüm notlarında "Pil simgesi araç ipucu artık beklenmedik bir şekilde 100'ün üzerinde bir yüzde göstermeyecektir" dedi.

Sürükle ve bırak yakında geri dönüyor

Windows'un meşhur işlevi artık geri dönüyor! - Resim : 1

Aynı zamanda Microsoft, görev çubuğu sürükle ve bırak desteğini dahili olarak test etmeye başladı.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Windows 11 görev çubuğu için sürükle ve bırak özelliğini kaldırmıştı, bu nedenle favori uygulamanız için kısayollar oluşturmak üzere uygulamaları görev çubuğuna sürükleyemezsiniz.

Ayrıca, uygulamadaki URL'ler veya resimler gibi dosyaları başlatmak için dosyaları görev çubuğunda açık uygulamalara sürükleyip bırakmak da mümkün değildi.

Bazı kaynaklara göre, özellik artık Windows 11 22H2'de geri dönecek. Microsoft, bu çok istenen özelliği derlemelerin önizlemesine ekleyecek.

Teknoloji ve Windows gelişmeleri hakkında bizleri takip etmeyi unutmayın. Sürükle bırak özelliğinin olmaması hakkında düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Tashkafa
Windows 11 e tercüme hizmeti (Google translategibi ) eklesinler
Cevapla
bunela
agagsgehdhe adamlar makine çeviri kullanmışlar ya laa sjshshehsgsg
Cevapla
mehmet
koskocaman sitesiniz yani google çeviri ile mi çevirdiniz metni valla ayıptır ya
Cevapla
tr
Ne Translate'i
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.